10 Yaşa Kadar Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:30


Vergi oranlarının artması, otomobil fiyatlarının dalgalı bir hareket göstermesi, araç satışlarında geçtiğimiz yıla göre düşüşe sebebiyet verse de bireylerin kendileri için otomobil alırken en büyük destekçileri şüphesiz bankaların sunduğu taşıt kredileridir. Geçtiğimiz yıl taşıt kredisi ile ilgili yeni düzenlemeler getirilmişti. Bu düzenlemeler taşıt kredisinde maksimum limit ve maksimum vade üzerinde değişiklikler olmuştu. Bu değişiklikler tamamen bireysel taşıt kredisi kullanımında kendini gösterse de ticari araç alımı için taşıt kredisi seçeneklerinde ekstradan bir değişikliğe yol açmadığını da belirtmek gerekir.

Kişilerin bireysel olarak alacakları sıfır taşıt kredisi ile 2. El taşıt kredisi arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Bununla birlikte taşıt kredisini bir nevi ihtiyaç kredisi olarak düşünebiliriz. İhtiyaç kredi de 48 ay vade ile verilmekte taşıt kredisi de. Bu yüzden 10 yıl vadeye kadar taşıt kredisi veren banka bulmak söz konusu değildir. Bireysel taşıt kredileri ve ticari taşıt kredilerinde de bu durum geçerlidir.

Taşıt kredilerinde belirlenen vadeler bankaların prosedürleri değil, BDDK tarafından getirilen sınırlamalardır. BDDK, taşıt kredilerinde en fazla 4 yıla kadar vade hakkı tanımaktadır. Bankalar toplam da 4 yılı geçmemek adına farklı ödeme planları da sunabilmektedir. Bunların en belirgin örneği ise balon ödemeli taşıt kredisi seçeneğidir.

Balon Ödemeli Taşıt Kredisi Nedir?

Balon ödemeli taşıt kredisi aylık taksitlerin düşük olduğu bir ödeme planı olup bu ödeme planında yılın herhangi bir döneminde toplu ödeme yapılmasıdır. Bu ödemenin mantığı ise yılın belirli bir döneminde ekstra geliriniz olacaksa bu paranın size gelmesi ile taşıt kredinizi ödeyebilirsiniz. Çiftçi taşıt kredisi de bir taşıt kredisi olup yine 4 yıla kadar yıldan yıla ödeme planı olan bir kredidir.

10 Yaşa Kadar Taşıt Kredisi

Alacağınız 2. El taşıtlarda yaş sınırı genellikle 5 yıl olarak belirlenmiştir. Ancak bu uygulamaların bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle 5 yaş sınırına dikkat eden bankaların 5 yaşın üstündeki taşıt kredisi taleplerine cevap verirken dikkat ettikleri en önemli nokta ise taşıtın kasko değeridir. Alacağınız taşıtın kasko değeri yüksekse 5 yaşın üstündeki taşıt için vermiş olduğunuz taşıt kredisi 4 yıl vade ile kabul edilebilmektedir.

Taşıt Kredisi Alma Şartları

Taşıt kredisi iki farklı şekilde kullanılabilir. Bunlardan ilki, bireysel olarak alınabilecek taşıt kredisi, ikincisi ise ticari taşıt kredisidir. Bunlarla birlikte 2. El taşıt kredisi de kullanabilirsiniz. Bu iki farklı taşıt kredisi için de gerekli evraklar aynıdır. Sıfır araçlarda proforma fatura ve gelir belgeniz, ikinci el taşıtlarda ise taşıtın ruhsatı gerekmektedir. Taşıt kredisi alma şartları ve taşıt kredisi limitleri son düzenlemeler ile değişkenlik göstermiştir. Şu andaki güncel taşıt kredisi ile ilgili bilgiler bu şekilde olup daha detaylı bilgiler için bankalar ile direkt olarak iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır.

 


Bir önceki yazımız olan Kara Listedeyken Kredi Çekilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir