Arsa ve Tarla İpoteği İle Kredi Başvurusu Yapılır Mı?

Arsa ve Tarla İpoteği İle Kredi Başvurusu Yapılır Mı?
18 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.

İpotek, kelime anlamı ile rehin bırakma ve geçici bir süreliğine el koyma anlamına gelmektedir. İpotek, özellikle de bankacılık işlemlerinin kredi ürünlerinde sıkça başvurulan bir yöntemdir. Bilhassa yüksek miktardaki krediler için ipotek göstermek, ipotekli kredi çekmek kaçınılmaz bir hal almaktadır. Kişiler, kredi başvurularında ev ve konut gibi değerli ve kolayca nakde çevrilecek olan gayrimenkulleri ipotek olarak göstermektedirler. Öyle ki, bankalar da size kredi verirken ipotek gösterebileceğiniz bir gayrimenkulünüzün olup olmadığına da dikkat etmektedirler. Ancak bu sadece yüksek miktarlı kredi tutarları için geçerli olduğunu, düşük miktarlı kredi taleplerinde çoğunlukla ipoteğe ihtiyaç duyulmadığını belirtmek gerekir. Bankaların, yüksek miktarlı kredi taleplerinde ipotek istemesinin nedeni ise verdiği parayı geri almak için bir güvence istemesidir.

Tarla Ve Arsa İpoteği

Günümüzde ev ve araba gibi gayrimenkullerin yanı sıra tarla ve arasa gibi taşınmazlar da ipotek olarak gösterilmektedir. Tarla ve arsa, özellikle kırsal alanda yaşayanların yüksek miktarda kredi talep ettikleri zaman bankalara ipotek olarak gösterdikleri şeylerdir. Tarla ve arsa ipoteği de tıpkı araba ve ev gayrimenkulleri gibi işlem görürler. İpotek denilen kavram yasal bir sözleşme olarak sunulmaktadır. Kredinin tamamı ya da taksitlerinin ödenmesi halinde bankalar, haciz yolu ile ipotekli olan arsaya el koyma hakkına sahip olurlar. Borcun hiç ödenmemesi halinde ise bankalar, ipotekli olan arsaya tamamen sahip olabilirler.

Tarla ve Arsayı İpotek Gösterebilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Bankalar, kredi verecekleri zaman ipotek istediğinde tarla ve arsa ipotek şartları biraz farklılıklar vardır. İşte, maddeler halinde tarla ve arsa ipotek şartları;

 • Kredi başvurusunda ipotek olarak eğer bir tarla ve arsa gösterilecekse, bu taşınmazların krediye başvuran kişinin üzerine veya anne, baba, kardeş, eş ve çocuk gibi yakınlarının üzerine olması gerekmektedir.
 • İpotek gösterilecek arsanın veya tarlanın üzerinde daha önceden yapılmış olan bir ipoteğin olmaması gerekir.,
 • İpotek olacak bu taşınmazların herhangi bir icarlık durumu veya hisseli bir ortağı olmamalıdır.
 • İpotek için kullanılacak bu taşınmazların belediye sınırları içerisinde olması gerekir. Köyler de bu kapsama dahil edilmiştir.
 • Kredi başvurusunda bulunan kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir.
 • İpotek gösterilecek arsanın ve tarlanın maddi bir değeri olmalı gerektiğinde satılarak nakit elde edilebilmelidir.

Tarla ve Arsa İpotek İşlemleri İçin Gerekli Belgeler

 • Başvuru sahibine ait kimlik belgesi
 • Başvuru sahibine ait ikametgâh belgesi
 • Başvuru sahibine ait son dönem gelir belgesi.
 • Başvuru sahibi işletme sahibi ise işletme ruhsatı ve vergi numarası
 • İpotek edilecek arsa ya da tarlanın tapusu
 • İpotek edilecek tarla veya arsanın ekspertiz raporu.

Tarla ve arsa ipotek gösterildiğinde çekilebilecek kredi limiti ekspertiz raporunun %75 kadar olmaktadır. Ancak bazı bankalar da bu limit farklılık gösterebildiğinden en doğru bilgiyi bankalar ile direkt olarak iletişim kurarak öğrenebilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan POS Cihazı Nasıl Alınır ve POS Komisyonları? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi İçin Ön Onay Almak

Banka kredisi almak isteyen kişilerin çoğunlukla karşılaştığı durumlardan biri,  kredi ön onayıdır. Kredi ön onayının kişi tarafından alınması, bankanın ona kredi vereceğinin kesin olduğu anlamına...

Kapat