Asgari Ücret Alan Kişilere Konut Kredisi Çıkar Mı?

Asgari Ücret Alan Kişilere Konut Kredisi Çıkar Mı?
13 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.

Asgari ücret alarak geçimini sağlayan kişilerin nasıl konut kredisi talep edebileceklerini, ev sahibi olup olamayacaklarını bu yazımızda sizlere anlattık. Hadi gelin beraber bakalım.

Ülkemizde asgari ücret alarak çalışan kişilerin sayısı gün geçtikçe artış göstermeye devam etmektedir. Asgari ücret ile geçimini sağlamaya çalışan kişiler, bir ev satın alabilme hayalini kurarken, bankaların sağladıkları konut kredisine başvurmak istemektedirler. Bankalar tarafınca sunulan konut kredilerinde ilk başta kredi talebinde bulunan bireyin, gelir belgesi durumuna göre bir değerlendirme yapılmaktadır. Değerlendirme aşamasında, kredinin taksit tutarının, gelir düzeyi ile doğru orantılı olmasına özen gösterilir. Bankalar tarafınca konut kredisi verilme aşamasında, kredi taksit tutarlarının %50 oranını geçmemesi önemli bir noktadır.

2016 yılında asgari ücret ile çalışan kişilerin 1.300 TL tutarında maaş aldıklarını hesaba katarsak, asgari ücretli bir çalışanın kredi alabilmesi için aylık olarak taksit ödemelerinin, maaşının yarısını geçmemesi aslında bize agari ücret ile çalışanlara konut kredisi verilir mi sorusunun cevabını da vermektedir. Mesela bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz, şuanda konut kredilerinde uygulanan en düşük faiz oranı, aylık ortalama %1.10 civarında olmaktadır. Bu faiz oranını hesaba katarak, 120 ay vadeli ve 100.000 TL’lik bir konut kredisi talep eden bir asgari ücretli çalışanın, banka maaş bordosu dışında herhangi bir ek gelir gösteremediği durumda 100.00 TL miktarındaki krediyi alabilmesi mümkün değildir.

100.000 TL’lik bir kredi talebine karşılık olarak bankanın sizden talep edeceği aylık ödeme tutarı 1.500 TL gibi bir tutar olduğu için bu krediyi almanız pek mümkün değildir. Vade süresini 20 yıla çıkartmak istediğinizde ise aylık ödenmesi gereken miktar 1.185 TL olacağı için, yine asgari ücret ile geçinen birinin bu krediden yararlanabilmesi pek mümkün olmayacaktır.

TOKI Evleri Asgari Ücretli için Uygun mu?

1.300 TL miktarında bir aylık geliri olan asgari ücretli çalışanın günümüzün şuanki koşullarında kullanabileceği konut kredisinin toplamı, faiz oranları da dahil ortalama olarak 40.000 TL gibi bir rakama denk düşmektedir. Aylık olarak %1.10 oranıyla hesaplanan 40.000 TL tutarında konut kredisinin, aylık olarak ödeme miktarı 600 TL civarındadır.

Bu rakam, bankalar tarafınca uygun ve ödenebilecek bir tutar olarak görülmektedir. Bankalar size sunacağı konut kredilerinde, kendi bankaları için ipotek yaptıklarında dahi kredi kullanmayı talep ettiğnizde sizden kefil talep edebilirler. Böyle durumlarda, kefil olarak seçeceğiniz kişinin iyi bir gelire sahip olmasına ve kredi notunun yüksek olmasına dikkat etmeniz sizin için büyük bir yarar sağlayabilir. Eğer asgari ücret maaş ile geçiminizi sağlıyorsanız, kolay ödeme imkanlarından da faydalanmak üzere bir banka istiyorsanız TOKİ tarafından gerçekleştirilen evlerden satın almak sizin için da iyi bir fikirdir. Aylık 500 TL tutarında bir ödeme yaparak,  120 ay vade ile siz de bir ev satın alabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Bir Ayda Ne Kadar Yükselir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Yeni bir araba, ev, tatil, eğitim veya herhangi bir gereksinim... Hayatımızın her noktasında bu saydıklarımız için nakit paraya ihtiyaç duymaktayız. Ülkemizde...

Kapat