Bireysel Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Bireysel Kredi Çeşitleri Nelerdir?
2 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 9 kez okundu.

Bankalar ile kişiler arası ilişkiler zamanla daha farklı bir duruma geldi, neredeyse kredi kartına veya kredilere borcu olmayan kişi kalmadığı gibi hemen her ihtiyaç durumumuza göre kredi türleri de vardır. O halde temel olarak kredi başvuru şartlarından önce kredi çeşitleri konusuna yakından bakalım;

– İhtiyaç kredisi: adından da anlaşılacağı üzere kişilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri açısından bankaların çeşitli vade ve faiz oranları ile kişilere sundukları imkanlardır. Özelikleri bankalara göre değişkenlik gösterir ki özel gün ve dönemlere uygun şekilde olanaklar ile hazırlanan kendi içerisinde çeşitleri de mevcuttur.

Düğün Kredisi; bütün evlilik hazırlığı içerisinde olan kişilerin rahatlıkla başvurabileceği ve istenilen meblağların talep eden kişiye bağlı olarak değişebileceği bir kredi türüdür.

Tatil Kredisi; özellikle havaların ısınması ile yaz aylarına mahsus bankaların kişilerin tatil ihtiyacını karşılamaya yönelik verdikleri uzun vade seçenekli sınırlı kredi türleridir.

Bayram Kredisi; kültürümüzdeki dini bayramlarımızda genelde herkes nakit paraya ihtiyaç duyar, çoğu kişi memleketine gitmek ister veya kurban almak ister ancak bazen maddi durumlar yeteri kadar elverişli olmaz. İşte bayram kredisi de bu gibi durumlarda belirli zamanlarda çekilebilmektedir.

Eşya Kredisi; evlenmek isteyenlerin veya evlerindeki eşyaların yenilenmesini isteyen kişilerin başvurabileceği kredi türü olarak bilinir. Genelde kısa vadeli ve düşük meblağlı olarak bilinen bu kredi yine de ihtiyaç duyduğunuz bütün işlemleriniz için yeterli olacaktır.

Eğitim Kredisi; adından da rahatlıkla anlaşılabileceği gibi fakülte veya yüksek lisans eğitimleriniz sırasında kullanabileceğiniz kredi türüdür. Genel olarak vadesi uzun ve aylık ödeme taksit ücretleri düşük olan kredi olarak bilinir.

Sağlık Kredisi; bütün kurumların internet ortamı ile birbirine bağlı oldukları dönemde e sağlık uygulaması sayesinde bankalardan çeşitli sağlık sorunlarınızla bağlantılı olarak kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Borç Transferi Kredisi; bankaya borcu fazlaca olan kişilerin sık kullandığı bir kredi türüdür. Dağınık halde bankalara borcunuz var ise bütün borçlarınızı tek bir bankada toplamak adına verilebilen bir kredidir. Ayrıca banka içerisinde bulunan ve ödeme zorluğu çektiğiniz çeşitli kredi kartı veya kredi borçlarınızı tek bir hanede ve yapılandırma ayrıcalığı ile verilen kredidir.

– Konut Kredisi: kişilerin sıkça başvurduğu kredi çeşitlerinden biridir. Genel olarak bilindiği gibi ev almak isteyen kişilerin başvurdukları bir kredi olanağıdır, ev fiyatlarının tavan yaptığı bir gerçek ile yapılan birikimler ve benzeri faaliyetler tek başlarına yeterli olmamaktadır. Bu nedenle de hemen her bankanın kişilere tanıdığı kredi imkanları arasında yer alır.

– Taşıt Kredisi: bu kredi çeşidinde de kişilerin sıfır ya da ikinci el araç alımlarında başvurdukları farklı faiz oranlarına sahip kredi türüdür. Bu tür büyük meblağlı kredi çeşitlerinde banka kendini garanti altına almak için kredi ile alınan ev ya da arabaya ipotek ve rehin koymaktadır. Bu maddede elbette eşyalarınız üzerindeki haklarınızı kısıtlamaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Faiz Oranları Neden Değişkendir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Öğrenciye Özel Kredi Kartı

Metropol hayatında kişiler artık zamandan tasarruf için pek çok konuda dikkatli davranırken alışveriş gibi konularda daha hızlı olduğunu düşünerek interneti...

Kapat