Borçlu Kredi Kartını İptal Etmenin Kolay Yolu

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:03


Günümüzde hemen hemen her bireyin cüzdanında yer alan kredi kartları, özellikle yüksek fiyatlı ürünlerin taksit ile alınmasında çok ciddi avantajlar sağlamaktadır. Kredi kartlarının taksitlendirme yöntemi ile kullanıcılarına rahat bir nefes aldırıyor olması, kredi kartı kullanımının nakit kullanımın önüne geçmesine neden olmuştur. Nitekim kredi kartı kullanmaktan vazgeçen birçok kişi kredi kartları borçlu dahi olsa kredi kartını kapatmak istemektedirler. Ancak kredi kartı olanlar bu kredi kartlarının kapanmasını talep ettiklerinde bazı sıkıntılar çıkmaktadır. Özellikle 12 ay gibi taksit seçeneği ile alınmış bir ürünün ödemesi henüz tamamlanmadığında bankalar, kredi kartlarının kapanmasında sıkıntı yaşatabilmektedirler. İnsanlar da borçlu kredi kartını iptal etmenin kolay yolunu araştırarak, kredi kartından kurtulmaya çalışmaktadırlar.

Borçlu kredi kartını kapatmak için öncelikle bilinçli hareket etmeniz gerekir. Bununla birlikte kanunların da kredi kapatmak istediğinizde sizin yanınızda olduğunu belirtelim. Kredi kartınızı kapatmak istediğinizde banka yetkilileri sizlere borcun kapanmasına kadar kartın açık kalmasını istemektedirler. Hal böyle olunca açık kalan kredi kartı en ufak bir ihtiyacınızda tekrar kullanılacak ve sizler borçlu kredi kartı ile yaşamaya devam edeceksiniz. Ancak BDDK tarafından alınan bilgiler doğrultusunda bankanın sizleri böyle bir zorlamaya maruz bırakamayacağını ve istediğiniz zaman kredi kartınız kapatabileceğiniz görüyoruz. Bankalar da kredi kapatma talebinize cevap vermek yerine sizlere bonuslar, puan gibi ekstra teklifler sunarak banka müşterisi olarak kredi kartı kullanmanıza devam etmenizi istemektedirler. Ancak kredi kartınızı yine de kapatmak istediğinizde banka vermiş olduğunuz kredi kartı kapatma talebinize istinaden 7 gün içerisinde kapatması gerekir.

Borçlu Kredi Kartı Kapatıldığında Borç Nasıl Ödenir?

Kredi kartı iptali talebinde bulunduğunuz zaman, kredi kartınızın kapatılması ve kredi kartınızın tamamen kullanılamayışı var olan borçlarınızı nasıl ödeyeceğiniz sorusunu da akla getirmektedir. Borçlarınızın daha önce taksitli olarak ödemeniz gerekirken bu defa kartınızın tamamen kapanması ile birlikte borçlarınızı birkaç farklı şekilde ödeyebilirsiniz.  Kredi kartının kapatılmasından sonraki kalan borcunuzu, bankaların veznesinden ödeyebileceğiniz gibi online bankacılık hizmetleri veya bankanın ATM’lerinden ödemeleriniz gerçekleştirebilirsiniz. Online bankacılık işlemlerinde kredi borcunuzun olduğu bankadaki vadesiz hesabınızın açık olması gerekir. vadesiz hesabınız üzerinden online bankacılık işlemleri ile borç ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartı kapatıldığından kalan borç ne olur? Kartınız kapatıldığında kredi kartınızın taksitli borçları, kredi kartının kapatılmasından sonra da aynı şekilde devam etmektedir. Yani kredi kartı ile aldığınız bir ürünün taksiti her ay ne kadar geliyorsa, o tutarı az önce belirttiğimiz yollar aracılığı ile bankaya ödeyebilirsiniz.

Bankalara verilen kredi kartı iptal talebi en geç 7 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Bu süreç sonunda kredi kartının kapatılmadığını öğrenen bir müşteri, tüketici mahkemelerine başvuruda bulunabilir. Bununla birlikte müşterilerinin BDDK’ya başvurarak bankayı şikayet etme gibi bir hakkının olduğunu da söyleyelim.

 

 


Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı ile Fatura Ödeme Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir