EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir?

EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir?
14 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.

Bankacılık ve finansman işlemlerindeki gelişmelere son yıllarda baktığımızda, tüm dünyada kredi kartı, kredi borcu veya banka kartı olmayan kişiler bile para transferlerini ATM’ler aracılığı ile yapabildiği görülmektedir. Bankacılık işlemlerinin önemli miktarda para kaldırmalarının nedeniyle, bu işlemleri yapan müşterilerden kesilen komisyon miktarıdır. ATM üzerinden kolaylıkla yapılabilen işlemler, Banka Havalesi ve  EFT olarak ikiye ayrılmaktadır. Banka Havalesi, bir bankanın altında bulunan herhangi iki müşterisi tarafından birbiri ile banka içerisinde yapılabilen para transferidir. EFT ise, iki farklı bankaya ait müşteriler tarafından, bankalar arasında yapılabilen para transferi olmaktadır. EFT işlemlerini yapmak her ne kadar çok kolay olsa da, herhangi bir numaranın istemeden yanlış girilmesi durumunda gönderimin iptali de sıkıntılı bir süreç olabilmektedir. EFT işleminin nasıl mümkün olacağı sorusu da bu durumda devreye girmektedir.

EFT İşlemini İptal Etme

EFT işlemi yapılabilmesi için bankalar belirli saat dilimleri belirlemişlerdir. EFT işlemlerinin sorunsuz bir şekilde karşı hesaba transfer edilebilmesi için EFT saat dilimleri belirli olarak düzenlenmiştir. EFT işlemleri yapmak isteyenler, bu saat dilimleri dışında hafta sonları ya da resmi tatillerde yaptıklarında, yapılan hesaba bir sonraki iş gününde aktarılabilmektedir. Bunun nedeni de, yapılan EFT işleminin karşı hesaba aktarılabilmesi için sahip olduğunuz banka kuruluşunun EFT onayını vermesi gerektiğinden dolayıdır. EFT işleminin başka bir iyi özelliği de EFT’nin iptal edilmesinin mümkün olabilmesidir. EFT’nin iptal edilip edilemeyeceğini diye düşünüyorsanız, geç kalmadığınız takdirde işleminizi iptal etme şansınız vardır. EFT işlemini yanlış gerçekleştirdiğiniz anda, EFT yaptığınız bankamatik üzerinden zaman kaybetmeden işleminizi iptal edebilirsiniz. Para transferinin, ATM aracılığı ile yapılması sonucunda, verilen IBAN numarasının istemeden yanlış girilmesi veya para tutarının yanlış girilmesi durumunda, mağdurun yapması gereken ilk şey; aynı bankamatiği kullanarak işlemin iptalini talep etmektir. İnternet bankacılığı aracılığıyla da iptali sağlanabilen bu tür işlemlerdeki en önemli nokta; genel müdürlük tarafından daha onaylama gerçekleşmemişken işlemin iptal edilmesini hızlı bir biçimde yapabilme hususudur. Bu aşamada yapılan işlem kişi tarafından iptal edileceği için, bankanın sistemine daha düşmeden sorun halledilmiş olur. ATM ve internet bankacılığı hizmetlerini kullanarak EFT iptali  işleminin yapılabilmesi basit adımlar ile sağlanabilir.

EFT Transferinden Sonra İptal Etme

Bazı zamanlarda, yapılan işlemin yanlış yapıldığını geç anlamak ve yapılan transfer işleminin de genel müdürlük tarafından onaylanmış olması durumunda EFT işleminin iptal süreci sıkıntılı bir hal alabilir. Yapılmış olan transfer ücretinin, bireyin kendi bankasının havuzunda olması ile kendi bankasını arayıp da iptali gerçekleştirmesi sağlanabiliyorken, transfer ücretinin karşı tarafın bankasına aktarılmış olması ve havuzda olmasından dolayı da karşı tarafın bankasının müşteri hizmetlerini arayıp paranın iade edilmesini talep etmesi gerekmektedir. EFT işlemleri yapılırken yanlışlık anlık olarak fark edildiğinde, bait olarak iptal edilebilmektedir. Ancak genel müdürlükten onay gelir gelmez o anda müşteri hizmetlerinin aranması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar ve Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Asgari Ücret Alan Kişilere Konut Kredisi Çıkar Mı?

Asgari ücret alarak geçimini sağlayan kişilerin nasıl konut kredisi talep edebileceklerini, ev sahibi olup olamayacaklarını bu yazımızda sizlere anlattık. Hadi gelin...

Kapat