Eğitim Kredisi

Eğitim Kredisi
29 Mart 2018 tarihinde eklendi, 5 kez okundu.

Türkiye de eğitim kalitesinin artması ile birlikte, yurtdışında ki üniversitelerin Türkiye’de ki öğrencilere ilgisi artmıştır. Bununla birlikte eğitim kredisine olan yoğunlukta bu ilgiye paralel olarak yükselmektedir.

Eğitim Kredisi Nedir?

Eğitim kredisi sadece üniversite olarak sınırlandırmamakta fayda vardır. Günümüzde eğitimin kalitesinin bir üst sınırı yoktur ve eğitimin her basamağında eğitim kredisi ihtiyacı duyulabilir. Ülkemizde üniversite öncesi eğitim masraflarının büyük bir kısmı devlet tarafından karşılandığı için bu ihtiyaç üniversite ve master döneminde gözüme çarpmaktadır. Üniversite seçimi yaparken içinde bulunduğumuz gelecek kaygısı ile çoğu zaman gideceğimiz üniversitenin maddi yükümlülüklerini görmezden geliriz. Böyle bir durumda kredi başvurusu bizim için bir çözüm sunar.

Eğitim Kredisinin Özellikleri

Kredi kabulünüzün gerçekleştiği bir durumdu, okuldan veya almak istediğiniz eğitimden vazgeçme hakkınız vardır. Burada çektiğiniz krediyi iade etme durumunuz gayet olağan karşılanır. Sadece krediyi elinizde bulundurduğunuz dönemin faizi ödemeniz yeterlidir. Krediden cayma hakkınız banka kuralları ile sınırlandırılmış tarihler arasında vardır.

Kazandığınız veya almak istediğiniz hizmeti veya okulu kabul mektubu veya hizmet bilgisi ile kredi alacağınız kuruma bildirmelisiniz. Alınacak eğitim yurtdışında ise almış vize ve okul kabul mektubu gerekmektedir.

Bireysel ihtiyaç kredisinin bir alt kolu olan Eğitim Kredisi için bazı kurumlar, hayat sigortası da yapmaktadır.

Eğitim Kredisi Şartları

 • Eğitim kurumuna kabul edilmiş ve bedelini ödemeye hazır olmak.
 • Eğer alınacak eğitim yurt dışında ise vize almış olmak ve vizenizin eğitim için uygun olması.
 • Kredi planında ki ödeme planına uyabilecek maddi gücü sağlamak.
 • Herhangi bir banka veya kurumdan kredi çekilmesine engel bir durum ve yasağın bulunmaması.

Eğitim Kredisi İçin Gereken Evraklar

Her bir banka için belge istemi farklı olsa da genel hatları ile;

 • Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyetten bir tanesi
 • Yurtdışı eğitim kapsamında vize işlenmiş pasaport
 • İkametgâh veya adres beyanı yapabileceğiniz diğer evraklar
 • Banka hesaplarınızın bir dökümü
 • Diğer maddi durum belirtebileceğiniz dokümanlar
 • Serbest meslek sahipleri için vergi levhası
 • Günümüzde kefil isteme durumunu çoğu kurum kaldırdı. Tabi ki bu durum sizin kredi temin edeceğiniz kuruluşa göre değişkenlik gösterebilir.
 • Eğitim alınacak kurumdan kabul mektubu.
 • Ödeme yapılacak kurumdan fatura veya eğitim bedelini gösteren herhangi bir kabul gören belge
 • Kredi puanı (Bu bilgiye kredi alacağınız bankadan ulaşabilirsiniz.)

Eğitim kredisi ile birlikte yapılan hayat sigortası kapsamında evraklar artabilir ve çeşitlilik gösterebilir. Hayat sigortası her kurum tarafından istenmemektedir. Hayat sigortasının zorunluluğu sizin hayatınızı kaybetmeniz durumunda kredi bedelinin karşılanması ilkesine dayanmaktadır.  Kefil günümüzde birçok kurum ve banka tarafından kullanılmamaktadır fakat yine de bunu talep edip etmemek tamamen kuruma kalmıştır. Kredinin verilip verilmemesi durumu; eğitim alınacak kuruma, kredinin ödenip ödenemeyeceğine, kredi puanına bağlıdır.

 Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
BONUS KARTIN GİTTİGİDİYOR KAMPANYASI !

Gittigidiyor.com kredi kartı anlaşması dahilinde temmuz ayı içerisinde geçerli olan bonus kart ile ilgili kampanya anlaşmış yapmış bulunmaktadır. Garanti bonus kart sahipleri...

Kapat