Emeklilere Özel Devlet Destekli Kredi

Emeklilere Özel Devlet Destekli Kredi
5 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 4 kez okundu.

Bütün bankalar ve devletin özel olarak birlikte tasarladığı bir çalışma olan devlet destekli kredi imkânı birazda olsa emeklilere fayda sağlamak adına yürürlüğüne girme çabasında. Aslında tamda kredi olarak sayılmasa da maaş aldıkları bankalar tarafından kullanabilecekleri ve maaşlarının en fazla 3 katına kadar limitlendirilen bir avans sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. İhtiyaç halinde kullanılan bu avansların geri ödeme seçenekleri ise 12, 24 ve 36 ay olarak seçilebilecektir, bu sisteme emeklilere özel olmakla birlikte yeni emekli olan ancak henüz maaşı bağlanmayan kişileri de kapsadığı gibi bütün emeklilere özel olacaktır. Diğer taraftan uzun süredir söylentilere sebep olan emeklilere faizsiz maaşlarının 10 katına kadar kredi imkânı ise hala çalışmaları devam ettiğinden henüz kullandırılması mümkün olmamaktadır.

Ancak yine de bilgilendirmeden geçmeyelim emekliye faizsiz kredi kampanyası kapsamında kredi desteklerini devlet vereceği için emeklilerin maaş aldıkları bankalarını değiştirmeleri ve maaşlarını devlet bankalarına taşımaları gerekecektir. Ayrıca bu sistemdeki en güzel ve dikkat çekici nokta da hiç faiz talep edilmemesi ve belirtilen vade süresine bağlı olarak taksitlerinizin otomatik olarak maaşınızdan kesilmesi olacaktır. Bankaların nezdinde emekliler daima çalışan kesime nazaran daha fazla ödeme garantisine sahip müşteri olarak görülürler ki maaşlarını da çekim günü gelene dek kullanma durumları da onlar için artı puan taşır. Bazı bankalar emeklilere maaşlarını taşımaları durumunda düşük meblağlar üzerinden hediye avans ve benzeri promosyon uygulamaktadır. Bunun dışında ise belirli meblağlara kadar da faizsiz kredi kullanma imkânı sunabilmektedir, bahsi geçen rakamlar elbette çok yüksek değildir ancak anlık olarak sıkıntı içerisindeki emeklilere birazda olsa nefes aldırma konusunda yardımcı olacaktır.

Bu kredi miktarları 1000 TL ile 3000 TL arasında değişkenlik gösterebilir, bu kolaylıkları sağlayan bankaların bazıları devlet bankası bazıları ise özel bankalardır. Örneğin uzun süredir faaliyet gösteren Denizbank ya da yeni sayılabilecek Fibabanka bunlara dahil edilebilir ayrıca Vakıfbank ve Ziraat bankası da emekli dostu bankalar arasında yer alır. Bu tür kolaylık sağlayan nakit içerikli işlemler her ne kadar avans başlığı altında incelense de bir çeşit kredi türü olduğundan devlet destekli kredi sınıflandırmasına da dahil olsa biraz yükselen meblağlarda dosya masrafı bankalar tarafından talep edilir. Bu ücrette elbette kullandırılan kredi miktarı içerisinden tahsil edilir ancak Denizbank bünyesinde emekliler için özel olarak 1000 TL limitli verdiği avanslarda ne faizi ne dosya masrafı ne de işlem ücreti talep etmemektedir. Anlık olarak nakit ihtiyacı durumları karşısında emekliler için bunlar gibi daha fazla kolaylığa sahip çeşitli kredi ve avans durumları bankaların kendi kuralları doğrultusunda esnetilebilir. Bu sebeple de özellikle maaşınızın bulunduğu bankayı iyi seçmelisiniz, gerektiğinde maaş taşıma işlemenin yapılabilmesi adına da kullandığınız avans ve kredilerin vadelerini kısa tutmanızda fayda var.

 

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2017 başlıklı makalemizde güncel bilgiler verilmektedir.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Kartlarındaki Asgari Ödeme Tutarlarına Dikkat

Bankalar ile çalışan herkesin iyi kötü bildiği ve özellikle kredi kartı kullanıp da kıt kanaat geçinen kişilerin yakından takip ettikleri kart asgari...

Kapat