En Avantajlı Kredi Kartı Hangisi?

En Avantajlı Kredi Kartı Hangisi?
26 Mart 2018 tarihinde eklendi, 3 kez okundu.

Bazen nakit para yerine geçen ve bazen de mağazaların yapmadığı taksit olanaklarını bizlere sunan doğru kullanıldığı takdirde çok işimize yarayan kredi kartları birbirinden farklı özelliklere sahip olarak karşımıza çıkmaktadır. Bonus, Maximum veya World isimleri bilinen en favori kartlar arasındadır, daha önceleri çeşitlendikleri dönemlerde bu isimler söylendiğinde ilk akıllara direk bankaları gelirdi. Ancak bankalar arası rekabetlerin artması ya da bankaların sayısının artması ile birlikte aynı isimli kartları çıkartan birden fazla banka bulunmaktadır. Peki, bunlardan hangileri daha avantajlı veya bizler için daha faydalı işte orası tam bir tartışma sorusu olarak karşımıza çıkıyor. Aslında kıyaslama yaparken öncelikle bağlı bulunduğu bankayı dikkate almak gerekir, her ne kadar kartların ekstra özelikleri olsa da neticede borçlanma işlemi bankalara yapılmaktadır.

Kredi kartı avantajları genel olarak öteleme imkanları ya da taksitsiz yüksek meblağlı ürün alımlarında çokça işimize yaramasıdır. Örnek vermek gerekirse bir telefon ya da bilgisayar alımı sırasında mağazaların yapmadığı taksitleri bankanız ve kartınız size sağlar hatta bazen siz taksit talep etmeseniz bile 2 ya da 3 taksit olanağını size sunar. Bu taksit imkanları kartınızın toplam limitini etkilese de dönem borcunuzun düşmesine sebep olabilmektedir. Yani kartlarınızın değerlendirilmesini daha doğrusu mukayesesini yaparken isminde önce bağlı olduğu bankasının faiz oranları ve benzeri durumlarının değerlendirilmesi ve kıyaslanması yapılmalıdır. Ayrıca bilindiği üzere banka kartlarının hepsinde geçerli olan ancak yasal sayılmayan kart ücretlerinin de dikkate alınması gereklidir, ayrıca gerektiğinde nakit çekimlerinde de kullanılabildiği ya da şubelerde işlem yapmaya zamanınızın olmadığı gibi durumlarda dikkate alınarak bankamatik sayılarının da dikkate alınması gerekir. Örnek vermek gerekirse Garanti bankasına bağlı kullanılan Bonus kartlar aranılan özelliklere sahip olması ile ilk sıralarda yer alabilir. Akabinde ise Akbank’a bağlı Axess ve diğer kartları da çeşitlerine göre tercih edebilirsiniz, bunların dışında da müşteri hizmetleri destekleri sayesinde de puan toplayan Finansbank’a bağlı Cardfinans kartını da kullanabilirsiniz.

Kart başvurularında dikkat edilmesi gereken başka bir konu da elbette müşterilerinden talep edilen işlem ücretleridir. Kredi kartı konusunda belki de en can sıkıcı konu budur, çünkü kartlarımızı kullanarak alışverişten tutunda nakit para çekimi veya havale, EFT gibi işlemlerinde yapılması gerekebilir. Örneğin normal şartlarda hesabınızdan yapılan havale ücreti ile kartınızı kullanarak yaptığınız havale ücreti arasında oldukça fark bulunur. Hatta en basit uygulama olarak görülen fatura ödeme işlemlerinde bile ödediğiniz firmaya bağlı olarak komisyon ücretleri de alınmaktır. Tabi bütün bunlar müşteri gözünden boşa ödenen paralar olarak görünse de bankalarda yaptıkları bu işlemler üzerinden para kazanıp gelir sağlamaktadır. Bu sebeple de ücret talep etmeyen bir kart bulmak oldukça zordur ancak minimum seviyede faiz oranlı ve kart işlem ücretli kartı bulmak sizin için sadece biraz araştırmaya bakar.

 

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Öğrenciler Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kredi kartları bilinçli kullanılırsa, oldukça faydalı bir alışveriş yöntemidir. Özellikle öğrenciler kredi kartı kullanımda daha dikkatli olmalıdır. Çünkü düzenli aylık geliri olmayan öğrencilerin, bilinçsiz yapacakları...

Kapat