Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:30


Girişimci kredileri, girişimci olup da bir iş fikrini yerine getirmek isteyenler için verilen bir kredidir. Bu kredi ekonominin canlanması adına yeni bir kredi olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle genç girişimciler bu kredi sayesinde kendi iş fikirlerini ortaya koyarak bu sayede kendi işlerini kurabilirler.

Girişimci kredisi nasıl alınır? Diye merak edenler için, girişimci kredilerinin bankalar tarafından verildiğini belirtelim. Girişimci kredisi veren bankalar bundan birkaç dönem önce sadece kamu bankaları tarafından verilmişken, günümüzde özel bankalar da girişimci kredisi vermeye başlamıştır. Girişimci kredileri genellikle 48 ay vadeli olarak sunulmaktadır. Devlet desteği altında verilen girişimci kredisi, bankaların düşük faiz, oranlı olarak verdiği bir kredidir.

Girişimci Kredisi Almak Kolay Mı?

Girişimci kredisi almak, sanıldığı kadar çok zor olamayan bir süreç içerir. Girişimci kredisi almak için öncelikle girişimcinin kredi alabilme durumunun ne olduğu bilinmelidir. Bununla birlikte bankalar, hangi kredi talebi olursa olsun kredi başvurusunda bulunan insanlarda bazı şartlar aramaktadır. Bunlardan en önemlisi ise kredi notudur. Girişimci kredisi almak için kredi notunuzun yüksek olması son derece önemlidir. Kara liste de olan birinin girişimci kredisi dahil diğer kredi taleplerinin de olumsuz sonuçlanacağını göz önünde bulundurduğumuzda, yüksek kredi notuna sahipseniz ve kara listede değilseniz girişimci kredi almak son derece kolaydır.

Girişimci Kredisi Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Girişimci kredisi veren bankaların sayısı her geçen arttığı için girişimci kredisi şartları da bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Bazı bankalar, girişimci kredisi verirken yaş sınırlaması getirmişken bazı bankalar ise her hangi bir yaş sınırlaması koyamadan girişimci kredisi verebilmektedir. Girişimci kredisi için birçok alternatifinizin olduğunuz göz önünde bulundurursak, yaş sınırına takılmadan da kredi alabileceğiniz bankaların olması sizler için bir avantaj olacaktır.

Bankalar, girişimci kredi desteğini devlet ortaklı olarak sundukları için özellikle üretim tabanlı iş fikirleri için girişim kredisini vermektedir. İnavosyon da bankaların girişimci kredisini vermek için önem verdiği bir alandır. Hangi sektör olursa olsun, yeni ve iddialı bir iş fikriniz var ise ve bunu da bankaya kanıtlayabilirseniz, girişimci kredisi almanız kolaylaşacaktır. Bankalar, girişimci kredisini mesleğinize ve iş fikrinizin sektörüne göre de vermektedir. Bu yüzden bankalara hangi iş sektöründe iş fikrinizin olduğunu bir proje ile anlatmanız gerekir. Bununla birlikte isteyeceğiniz kredi limitinin de projenize uygun olması son derece önemlidir.

Girişimci kredilerinin limitleri çok fazla olmamaklar birlikte özellikle yeni iş kurmak isteyenler için bulunmaz bir fırsattır. Genç ve birikimi az olan girişimciler için son derce önemli bir kaynak olan girişimci kredisi için her bankanın şartlarının farklı olabileceğini belirtmek gerekir. Ancak doğru ve uygulanabilir bir iş fikrinizi proje olarak hazırlayıp bankalara bunu en iyi şekilde sunmanız, girişimci kredisi almada şansınızı bir hayli yükseltecektir.

 

 


Bir önceki yazımız olan Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Neden Önemlidir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir