Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:30


Girişimci ruhlu insanlar ve yatırım fikri olanlar için çok ciddi bir destek olan hibe kredileri, iş kurmak isteyip de parası olmayanlar için bulunmaz bir fırsattır. Hibe kredileri, KOSGEB ve devlet işbirliği ile verilen bir kredi olup geçtiğimiz dönemlerde belirli şartları taşıyan girişimcilere verilmektedir. Genel olarak faizsiz ve geri ödemesiz olarak sunulan bu kredilerin bazıları da çok geniş ödeme seçenekleri ile de verilmektedir. Hibe kredileri ile ekonominin ve üretimin gelişmesi amaçlanmıştır. Hibe kredisini bu kadar değerli olması, şüphesiz bu destekten yararlanmak isteyen binlerce insana umut olmuştur. Peki, o zaman hibe kredisi nasıl alınır?

Hibe Kredisi Alma Aşamaları

KOSGEB ve destek ortaklı hibe kredi desteğini alabilmek için öncelikle uygulamalı girişimcilik kursuna katılıp sertifika almanız gerekir. İŞKUR aracılığı ile düzenlenen uygulamalı girişimcilik eğitimi, belirli kriterler doğrultusunda verilmektedir. Bu eğitime katılabilmek için öncelikle İŞKUR mülakatlarında iş fikrinizi sunmanız ve onay almanız gerekir. Aldığınız onay sonrası uygulamalı girişimcilik kursuna katılarak sertifika alabilirsiniz. Ancak bu sertifika size sadece iş fikrinizin KOSGEB’e sunulmasının önünü açmaktadır. Asıl hibe kredi alma süreci buradan başlıyor diyebiliriz.

İş Fikrinin KOSGEB’ E Sunulması

İş planınız, KOSGEB’den alacağınız hibe kredisi için son derece önemlidir. Bunun için her şeyden önce kabul görebilecek bir iş planınız olması gerekir. Yaptığınız iş planınızı ve diğer gerekli olan tüm belgeleri eksiksiz olarak KOSGEB birimine vererek başvurunuzu yapabilirsiniz. KOSGEB uygulamalı girişimcilik sertifikanızın yanında sunulan iş planınızı değerlendirmeye alacaktır. Değerlendirme sonuçlarında iş planınız kabul edilir veya reddedilir. Çoğu zaman da tekrardan revize edilmesi için iş planı sunan kişiye geri verilir. Ancak revize şansı en fazla 3 defa verilmektedir.

KOSGEB değerlendirmeye aldığı iş planını ile ilgili kararınız iş planını sunan girişimciye bildirir. Bu aşamadan sonra başvurusu kabul edilen girişimcinin KOSGEB veri tabanına kayıt olması gerekmektedir. KOSGEB veri tabanına kayıt olmak için KOSGEB resmi web sayfasından E-KOBİ sistemini kullanmalısınız. Buradan alacağınız bir kullanıcı adı ve şifre ile başvurularınız ile birlikte işletme bilgilerinizi kayıt ettirebilirsiniz.

KOSGEB Hibe Kredisi Ne Kadardır?

KOSGEB veri tabanına üye olduktan sonra KOBİ beyannamesini doldurmalısınız. Sonrasında ise KOSGEB tarafından talep edilen belgelerin asılları ile fotokopilerini, vergi levhasının fotokopisini ve diğer ekstra istenilen belgelerin bir araya getirerek KOSGEB’e teslim etmeniz gerekir. Evrakları eksiksiz ve hatasız bir şekilde sunduğunuz takdirde Hibe kredisi almaya hak kazanabilirsiniz.

KOSGEB hibe kredi ne kadar diye merak edenler için şu anki güncel tutarlara bakalım. Toplamda 50.000 geri ödemesiz hibe desteği veren KOSGEB, verilen bu parayı işletme kuruluş desteği olarak 2.000, makine ve teçhizat için 18.000 ve işletme giderleri desteği olarak 30.000 olarak vermektedir. Dileyenler işletmeleri için 100.000 TL faizsiz geri ödemeli kredi desteğinden de yararlanabilirler.

 


Bir önceki yazımız olan 10 Yaşa Kadar Taşıt Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir