İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredisi
3 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 6 kez okundu.

Günümüzde kredi denilince aklımıza gelen ve nakit döngüsü içerisinde sıkça ihtiyaç duyduğumuz kredilerden birisi olmayı başarmış kredilerden birisi İhtiyaç kredisidir. Sıkça karşımıza çıkan bu terimin ne anlama geldiğine öncelikle bakmalıyız.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

Çeşitlenen nakit ihtiyaçlarının, bütün alt başlıklarının toplamıdır. Kişisel birçok acil nakit ihtiyaçlarımızı bu başlıkta toplayabiliriz. Örneğin acil nakit, evlilik, ev yenileme gibi birçok kredi ihtiyacınız için ihtiyaç duyduğunuz krediyi toplamak gerekirse bu kredi türü İhtiyaç Kredisidir.

İhtiyaç Kredisinin Özellikleri

Diğer kredilerde olduğu gibi bu kredi türünde de 30 gün içerisinde almış olduğunuz krediden vaz geçme hakkınız vardır. Tarihler her kurum için ufak farklılıklar gösterse de almış olduğunuz krediyi 30 gün içerisinde, geçen günün faizini ödeyerek geri yatırabilir ve vazgeçebilirsiniz.

Bu kredi türünde, ev, taşıt gibi kullanım amacını ispat etmeniz veya satın alacağınız hizmeti göstermeniz gerekmez.

İhtiyaç Kredisi Şartları

  • Her kredide olduğu gibi bu kredide de tabi ki 18 yaşında olma zorunluluğu vardır.  18 yaşının altında bir birey bir kurumla imzalı bir anlaşma yapamaz.
  • Mal beyanı yapmanız gerekmektedir. Üzerinize olan taşınmaz mülk, araç ve diğer banka hesaplarınız olarak örneklendirebileceğimiz ve sizin maddi gücünüzü gösteren belgelerdir.
  • Gelir beyanı yapmalısınız. SSK ile bir kuruma hizmet vermeli veya vergi levhası olan bir şirket sahibi olmalısınız. Düzenli geliriniz olduğunu ispat etmeniz temel bir şarttır.
  • Bankalar ile aranızın iyi olması gerekmektedir. Bunu en basit şekilde özetleyecek olursak kredi notu. Yine her kurum için değişiklik gösterse de minimum kredi notuna sahip olmalısınız. Bunun için Bankaların son ödeme tarihleri ve borçlarınız bunda en büyük etkendir.

İhtiyaç Kredisi İçin Gereken Evraklar

Her kurum için değişiklik gösteren evrakları bir kümede toplamamız gerekirse, bütün banka ve kurumlar genel olarak minimum olarak aynı evrakları istemektedir. Genel olarak istenen evraklar yukarıdaki şartları sağladığınıza dair ispat çerçevesindedir.

  • Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyetten bir tanesi
  • İkametgâh, oturduğunuz adresi kayıtlı olan faturalarınız.
  • Sizin maddi gücünüzü bayan edebilecek evraklar. (Tapular, araç ruhsatları, diğer banka hesaplarınız vs.)
  •  Günümüzde kefil isteme durumunu çoğu kurum kaldırdı. Tabi ki bu durum sizin kredi temin edeceğiniz kuruluşa göre değişkenlik gösterebilir.
  • Kredi Notunuzu, Türkiye’de bütün bankaların bağlı olduğu ortak bir sistemden öğrenebilirsiniz. Kredi temin edeceğiniz kurum ve kuruluş size bu konuda yardımcı olabilir.

Sizin göstereceğiniz evrakların ve kredi notunuzun sonucunda kredinizi kullanabilirsiniz. Genel olarak bankalar sizin adınıza açılan bir banka hesabına, alabileceğiniz veya istediğiniz tutarı bakiye olarak yansıtmaktadır. Böylelikle ihtiyaç kredinizi istediğiniz kadar çekip kullanabileceğiniz bir banka hesabınız da olacaktır. Kredi ödemeleriniz ve online sistem takibiniz ve bankanın internet şubesini kullanmak için banka müşterisi olmalısınız. Hesap oluşturmadan krediniz almanız mümkün değildir.

 

Bir önceki yazımız olan Bireysel Kredi Çeşitleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bireysel Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Bankalar ile kişiler arası ilişkiler zamanla daha farklı bir duruma geldi, neredeyse kredi kartına veya kredilere borcu olmayan kişi kalmadığı...

Kapat