İşe Yeni Girdim, Kredi Alabilir Miyim?

İşe Yeni Girdim, Kredi Alabilir Miyim?
16 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 8 kez okundu.

Bankalar, kredi başvurusunda bulunan kişilerin bazı şartları taşıyıp taşımadığına bakarlar. Bu şartlar, bankaların size verdikleri paranın ve faizinin geri alabilmesini sağlayabilecek şartlardır. Kendisini garanti altına alarak size kredi veren bankalar, kredi kullandırma kriterlerini göz önüne alarak kredi başvurunuzu değerlendirmektedirler.

Bankaların kredi verme şartlarında yaş, gelir, sigortalılık süresi, ipotek, kefil ve kredi notu gibi unsurlar bulunmaktadır. Bu kriterler birçok bankanın önem verdiği kriterler olsa da bazı bankalarda istenilen kriterlerde değişiklikler görülebilmektedir. Örnek vermek gerekirse; bazı bankalar yaşı ilerlemiş olanlara kredi vermekte çekingen davranırken bir diğer banka ise maaş ve hayat sigortası çerçevesinde yaşlılara kredi verebilmektedir. Bankaların kredi verirken en çok dikkat ettikleri noktalardan biri de kredi notudur. Kredi notu risk gruplarında yer alan kişilerin başvurularının kabul edilmesi son derece zordur. Sigortalı olmak ve sigortalılık süresi de bankaların en çok göz önünde bulundurduğu şartlardan biridir. Özellikle işe yeni girmiş olanlar sigorta konusunu da göz önünde bulundurarak İşe yeni girdim, kredi alabilir miyim? Diye araştırma yapmaktadırlar.

Kredi Başvurularında Sigortalılık Süresi Ne Kadar Olmalı?

Kredi başvurularında bir kişinin genellikle 6 ay sigortalı olması göz önünde bulundurulur. Bu sigortalılığın da bir belge ile beyan edilmesi gerekmektedir. Henüz 6 ayını doldurmamış olan yeni iş sahipleri, bankalar tarafından riskli müşteriler olarak görülmektedir. Dolayısıyla bu kişilerin başvuruları kolay kolay olumlu sonuçlanmaz. Lakin kişinin farklı kaynaklardan bir geliri varsa (Kira, dükkân, arsa vs.) bu durum göz önüne alınarak kişinin kredi başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimali son derece yüksektir.

Kredi Notu Kredi Çekmek İçin Ne Kadar Önemli?

Kredi notu, diğer var olan şartlar içerisinde bankalara en iyi fikir veren şartların başında gelir. Bu yüzden bankalar,  kredi başvurularınızda ilk olarak kredi notunuza bakmaktadır. Kredi notu, bankacılık işlemlerinizdeki performansınızı yansıtmaktadır. Bu not, geçmiş bankacılık işlemlerinizde ne kadar güvenli olup olmadığınız hakkında net bilgiler vermektedir.

Kredi notunun istenilen seviyede olduğu bir kredi başvurusunun onaylanma ihtimali çok yüksektir. Kredi notunun şu anda ideal seviyesi 1400 olarak belirlenmiştir. Bu seviyenin üstünde kredi notuna sahip olan kişiler, sigortalılık süresi çok önemsenmeden farklı gelir kaynakları gösterdikleri takdirde kredi alabilirler. Ancak kredi notunuz düşük, sigortanız yok ve farklı herhangi bir gelirinizin yok ise bankalardan kredi çekebilmek sadece bir hayalden ibaret olacaktır.

İşe yeni girmiş biri kredi çekebilir mi? Evet, çekebilir. Ancak işe yeni girmiş biri ilk defa sigortalı olması ve daha önce herhangi bir banka ürünü kullanmaması dolayısıyla kredi taleplerinin olumsuz sonuçlanması da muhtemeldir. Bankalar da kendilerinden kredi talep eden kişilerin, verilen bu krediyi geri öderken aksaklıklar yaşayıp yaşamayacakları ile ilgili somut veriler aramaktadır. Bu yüzden yeni işe girmiş birinin kredi alma ihtimali var olsa da kredi talebinin olumsuz sonuçlanma ihtimali daha fazladır.

 

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar ve Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar ve Şartları

Günümüzde birçok kadın ev hanımlığından sıkılarak kendisine iş dünyasında bir yer aramaktadır. Hal böyle olunca kadınlar, ev hanımlarına kredi veren bankalar var...

Kapat