İşletme Kredisi Nedir?

İşletme Kredisi Nedir?
31 Mart 2018 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.

Bankalar ile olan borç alışveriş durumları bilindiği gibi sadece kişilere yönelik değildir, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren farklı firmalarda bilindiği gibi tüzel kişiliklere sahiptir ve bu kişilik sayesinde de bankalar ile münasebetleri bulunur. Hangi alanda faaliyet gösterirse göstersin her bir firmanın günlük ya da aylık çeşitli ihtiyaçları olur, bazen kazançları bu gibi durumlarda yetersiz kalır veya da ihtiyaç duyulan nesne araçlar gibi büyük çaplı olabilir, işte bu gibi firmanın ihtiyaçları durumunda bankaya yaptıkları müracaatlar doğrultusunda kullandırılan kredi türüne işletme kredisi denir. Her ne kadar kişilere nazaran kullandığınız kredileri işlerinizin devamlılığı ile ödeyebilme ihtimaliniz yüksek olsa da bankalar yine de işletmelerde bazı teminatlar ile birlikte çeşitli alanlardaki aktifliğinizi gösteren belgeler talep eder.

Ayrıca kredi kullandığınız bankada firma hesabınızın bulunması ya da post cihazınıza bağlı hesapların bulunması ile birlikte tüzel kişi olarak bankalar ile sorun yaşamamış olmanızda sizin lehinize sonuçlanır. İşletme kredisi daha kolay çekilebilir olarak düşünülse de görüldüğü üzere kişisel başvurulardan daha fazla evrak ve temiz bir özgeçmiş gerektirmektedir. Bankaların haricinde işletmelerinizin bağlı bulunduğu bazı kurum ve kuruluşlarca da işletmenizi büyütmek ya da geliştirmek için kredi alabilirsiniz. Bu kurumların en başında da Esnaf ve Sanatkârlar odası üyeliğine bağlı olarak çekebileceğiniz kredi olanakları vardır ancak faiz oranları ya da ödeme şekilleri bankalardan farklı olarak değişebilmektedir. Bankalardan alınan kredilere karşılık kullandığınız bankaya bağlı olarak sizlerden farklı teminatlar talep edebilmektedir, bu alanda üç farklı teminat türünden bahsedebiliriz. İlki nakit karşılığıdır; bu koşulda banka hesabınızdaki nakit paralara taksitlerinizi ödeyesiye kadar bloke koyarak gerçekleşir. İkinci teminat türü ise çek ve senet gibi değerli evraklara bloke konularak oluşur, firmanızın kendi adına özel evrakları ile birlikte iş karşılığı alınan evrakları da kabul etmektedir. En sonuncu teminat türü ise emtia karşılığıdır, fiyat dengesizliğine sebep olmayan mevcut emtialar da bankalar tarafından kabul görür.

İşletme kredisi olanakları ile birlikte bazı bankalar işletmelere özel olarak kredi kartının çeşitli imkanlarını da tüzel kişiliklere sunmaktadır. İşletme kart olarak bilinen bu kartlar sayesinde taksit sayılarınız ile birlikte vade sürelerinizde uzun döneme yayılabilmektedir. Ayrıca kullandığınız işlemlerde de bireysel kartlara nazaran daha az miktarlarda ücretler alınmaktadır ancak unutulmaması gereken tek koşul olan ticari ya da bireysel olarak bütün bankalar ile olan geçmişinizde sorun yaşamamış olmak veya minimum seviyede takıntılara sahip olmak. Görüldüğü üzere bankalarda kendilerini garantiye almak adına sizden çeşitli beklentilerde bulunmakta ve sizle çalıştıkları süre boyunca da işletmeniz ve kişisel durumlarınız ile ilgili konularda sizlere yardımcı olacaktır. Bir işletmeye sahipseniz ve kazançlarınız dönemsel olarak size ve işletmenizin devamlılığına yetmediği zamanlarda ihtiyacınız olan nakit meblağları sizlere sağlayabilir. Kredi çekme durumunda daha önce çalıştığınız bankayı tercih ederseniz başvurularınız daha olumlu sonuçlanacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Notum Kaç Olmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Kartı Kullanmanın Doğru Yolları

Ülke nüfusunun çoğunluğunun sahibi olduğu ceplerinde cüzdanlarında taşıdıkları kredi kartları acaba kaç kişi tarafından amacına uygun olarak ve doğru şekilde kullanılıyor ya...

Kapat