Kara Listedeyken Kredi Çekilir mi?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:30


Kara listeye düşmüş olan binlerce insan kara listedeyken kredi çekilir mi? Sorusunu sıkça dile getirerek bu soruya cevap aramaktadırlar. Bankalar, finans sektörünün anlayışı doğrultusundan birçok insana belirli sözleşme ve şartlar çerçevesinde para temini sağlarlar. Var olan sözleşme şartları gereğince paranın geri alınmayışı sonrasında bankalar, sözleşme kaidelerine uyulmaması gereğince kendisinden kredi çeken kişiler için birtakım uygulamaları devreye sokmaktadır.

Taraflar arasında imzalanan sözleşmenin içeriğinde paranın geri iadesi konusunda belirlenen süre ve faiz oranlarının da eklenmesi ile geri alınması gereken paranın ödenmemesi durumunda hangi yaptırımların uygulanacağı daha önceden belirtilmiştir. Bankalar, müşterilerine verdikleri paralarını geri alamadıkları zaman adli süreç gerektiren ve hapis cezasına kadar uzanan yaptırımlara başvurması kaçınılmaz olacaktır.

Kara Liste Nedir?

Kara liste, bankalara borcu olan insanların ve bu borcu ödeyemeyeceklerin daha fazla borca girmemeleri adına uygulanan bir yaptırımdır. Bu listede yer alan kişiler bankalardan kolay kolay para çekemezler bankalar da bu listede yer alan kişilerin ödeme gücünün zayıf olduğuna kanaat getirdiği için kara listede yer alan insanlara kredi vermekte tereddüt yaşarlar.

Bankaların kredi ve kredi kartlarında yararlanan kişi, sahip olduğu hakların dışında bir faaliyette bulunması veya kredi borçlarını ödemede ciddi zorluklar çekmesi durumunda banka bu kişilere tebligat veya ihtarname sonucuyla “Kara Liste” diye adlandırılan müşteri grubuna dahi etmektedir.

Kara listede yer alan müşteriler, bankacılık işlemlerinde olumsuz unvana sahip kişilerdir. Bu kişilerin kara listeye düşmesi ile birlikte kredi notları da düşmektedir. Kara listeye düşen ve bu nedenle kredi notu düşen kişiler, müşterisi olduğu bankadan da diğer bankalardan da kredi çekemezler. Kredi dışından diğer bankacılık faaliyetleri de engellenen bu müşterilerin en ufak bir kredi kartı talepleri de olumsuz sonuç verecektir. Bu yüzden kredi veya kredi kartı almak isteyen ancak kara listede yer alan kişiler, bir an önce kara listeden çıkmak için çaba sarf etmelidirler.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Daha önce banka işlemlerinde sıkıntı yaşayan insanlar, kara listeye dahil olduklarında sonraki kredi ve kredi kartı taleplerinde olumsuz cevaplar almaktadır. Bu yüzden kredi veya kredi karını ihtiyacını var ise ancak kara listede yer alıyorsanız, bu ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için kara listeden çıkmaya çalışmalısınız. Bu süreci başarı ile tamamlamak için bankalara olan ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerekir. Bununla birlikte kredi kartı ekstrenizin en azından asgari ödemesini ödemelisiniz. Bu konulara dikkat ettiğinizde hemen olmasa da kredi notunuz birkaç ay içinde düzelme gösterecektir. Bu durum ile birlikte kara listeden çıkmış olacaksınız. Kara listeden çıktığınız anlayabilmek için 0 ile 1900 arasındaki kredi notundan “az riskli” gurubu için 1099 kredi notuna sahip olmanız gerekir. Bu seviyeye geldiğiniz ilk anda artık kredi veya kredi kartı kullanabilmeniz daha da kolaylaşacaktır.

 

 


Bir önceki yazımız olan Girişimci Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir