Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Neden Önemlidir?

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Neden Önemlidir?
2 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.

Bankalardan kredi çekebilmeniz için birçok şartı taşıyor olmanız gerekir.  Bu şartların en önemli olanlarından biri de kredi notudur. Bankalar, müşterilerine kredi veya kredi kartı verirken onların kredi notlarını dikkate almaktadırlar. Bu kredi notu, bankalarda yaptığınız işlemler doğrultusunda 0 ila 1900 puan arasında değişmektedir. Bu puan sizlerin geri ödeme performanslarınızdır.

Kredi notu, bankalar tarafından belirli risk gruplarına ayrılmaktadır. Bu yüzden kredi başvurusu yapan her birey, bağlı bulunduğu risk grubuna göre değerlendirmeye alınmaktadır. Başvuruları sahip olduğu risk gruplarına öre değerlendirilen müşterilerin kredi notu düşük ise başvurularının olumlu sonuçlanması imkansız bir hal alacaktır.

Kredi Notu Risk Grupları

Bankaların, bir kişiye kredi vermesinde önem verdikleri kredi notları, belirli risk gruplarına ayrılmıştır. Kredi notu düşük olanların kredi çekme ihtimalleri son derce düşük olmakla birlikte bu kişiler, en riskli kredi notu grubunda değerlendirilmektedir. En riskli kredi notu grubunun geri ödeme performans puanları 0 ile 699 puan arasında değişmektedir. Bu seviyede kredi notuna sahip olan kişiler, çok sağlam teminatlar gösteremedikçe kredi çekebilmeleri adeta imkansız olacaktır. Öyle ki bu gruptaki kişiler teminat gösterebilecekleri bir şeyler olsa da kredi almaları son derece zordur. Bu yüzden kredi notunuz düşük ise bu notu bir an önce yükseltmenin yollarını aramalısınız.

Kredi notu 700 ile 10099 arasında yer alan kişiler ise “orta riskli” kredi notu grubunu oluşturmuşlardır. Son olarak 1100 ile 1499 arasında kredi notuna sahip olan kişiler “düşük riskli” kredi notu grubunda yer almaktadırlar. Bu kredi notlarına sahip olan her bireyin kredi çekmesinden belirli riskler bulunmaktadır.

1500 ile 1699 arasında kredi notuna sahip olan kişiler “iyi”; 1700 ile 1900 kredi notuna sahip olanlar ise “Çok iyi” kredi notu grubunda yer almaktadırlar. Bankalar genellikle iyi ve çok iyi gruplarında yer alan kredi taleplerine anında olumlu sonuçlar vermektedirler.

İdeal Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Birçok insan bankalardan kredi çekebilmek için gerekli olan şartları taşıyor olsa da kredi notlarının hangi seviyede olduğu konusunda şüphelere düşmektedir. Bankadan kredi çekebilmek için kredi notum kaç olmalı diye soran insanlar, bankaların risk gruplarında yer almaması gerektiğini belirtmek gerekir. Az riskli, orta riskli ve en riskli kredi notu risk gruplarında yer alan insanlar, kredi taleplerinde çoğu kez olumsuz cevap almaktadırlar.

İdeal kredi notu her zaman iyi ve çok iyi seviyesinde olmalıdır. En az 1500 kredi notuna sahipseniz, kredi talepleriniz büyük bir ihtimalle olumlu sonuçlanacaktır. 1500 kredi notu, şu an için tüm bankaların aradığı ideal kredi notudur. Bankaların kredi verirken en çok dikkat şartlardan birinin kredi notu olduğu göz önüne alındığında kredi notunuzu yüksek tutmak kredi çekebilmeniz için çok önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Borçlu Kredi Kartını İptal Etmenin Kolay Yolu

Günümüzde hemen hemen her bireyin cüzdanında yer alan kredi kartları, özellikle yüksek fiyatlı ürünlerin taksit ile alınmasında çok ciddi avantajlar...

Kapat