Kredi İçin Ön Onay Almak

Kredi İçin Ön Onay Almak
17 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 13 kez okundu.

Banka kredisi almak isteyen kişilerin çoğunlukla karşılaştığı durumlardan biri,  kredi ön onayıdır. Kredi ön onayının kişi tarafından alınması, bankanın ona kredi vereceğinin kesin olduğu anlamına gelmemektedir. Bunun sadece bir bütün olarak düşünülmesi gereken değerlendirme aşamasının bir bölümü olduğunun bilinmesi gerekir. Başvuru yapmış olduğunuz bankadan kredi için ön onay  almak, sadece bankanın sizin krediyi geri ödemek için güçlük çekmeyeceğinizi bildiği anlamına gelmektedir. Son yıllarda hızlı kredi, anında kredi gibi kampanyalar adı altına yeni hizmetler sunulmaya başlandı. Bunların tamamı ön onaylı kredidir. Yalnızca beş dakika kadar bir süre içinde size banka tarafından geri dönüş yapılmaı da kredi talebiniz için aldığınız veya alamadığınız ön onayı olmaktadır. Önceden krediniz için ön onay almış olduktan sonra, bankanın istediği bazı belgeleri hazırlayıp banka şubenize gitmeniz istenmektedir. Kredinizi kullanmak için bu ön başvuruya olumlu bir cevap almanız gerekmektedir.

Ön Onaylı Kredi Başvuru Yöntemleri

Bu kredi başvuruları pek çok farklı mecradan yapılabilmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • SMS
 • İnternet
 • Çağrı merkezi arama
 • Wap
 • ATM

Unutulmaması gereken önemli diğer bir husus ise bunların sadece başvuru yolları olmasıdır. Ön onay almanız halinde mutlaka şubenize giderek sizden istenen evrakları banka şubesine teslim etmeniz sizden talep edilecektir.

Bankalar Kredi Başvurularında Neleri İnceler?

 • Daha önce kullanılmış kredilerin geri ödemesinin sorunsuz bir şekilde yapılıp yapılmadığı incelenir.
 • Çek – senet ödeme bilginiz gözden geçirilir.
 • Aylık gelir ve gider bilgileriniz incelenen bilgiler arasında yer alır.
 • Talep ettiğiniz kredi miktarı ile elde ettiğiniz gelir kıyaslanır.
 • Krediyi ne kadar sürede ödeyebileceğiniz süre incelenir.
 • Aylık taksitleriniz incelenerek kredi geri ödeme tablosunun nakit akışına uygunluğu gözden geçirilir.

Bankalar Kredi İncelemesini Nasıl Yapar?

Bankalar, bu tarz incelemeleri yapabilmek için;  Bankalar Birliği, Banka Risk Merkezi, Kredi Risk Raporu gibi çeşitli hizmetlerden faydalanır. Bu merkezlerde herkesin KKB puanı bulunur. KKB puanınız eğer düşük durumdaysa, bankadan kredi isteğinize olumlu bir cevap alma ihtimaliniz de düşşük demektir. Kredi puanınızı yükseltebilir ve sonrasında kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi Ön Onayı Verilmese  Bile Kredi Alınabilir mi?

Kredi başvurunuzu yaptınızda size ön onay verilmediyse bu, bankanızın size kredi vermeyeceği anlamına gelmektedir. Ön onay alma aşamasında kişinin geçmiş finansal durumuna bakıldığı için, eğer ön onay almadıysanız geçmişteki finansal durumunuzun pek iyi olmamasından dolayı olabilir. Bu durumda yapmanız gereken, kredi skorunuzu yükseltmektir.

“Krediniz Hazır” Mesajına Aldanmayın!

Bankalar kişilere “krediniz hemen hazır, bankaya uğrayıp kredinizi alın” gibi kredi ön onayı mesajları göndermektedir. Oysa sizin başvurunuzla düzenlenmiş bir kredi yok! Önce sizin başvuru yapmanız gerekiyor. Ardından kısa bir inceleme ile kredinize cevap gelecektir. Geçtiğimiz aylarda Akbank’a tüketiciyi yanıltıcı reklam kampanyası nedeniyle para cezası verildi. Mevcut reklamın tanıtımında onaylı kredi tanıtımı veriliyordu.

 

Bir önceki yazımız olan İşe Yeni Girdim, Kredi Alabilir Miyim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
İşe Yeni Girdim, Kredi Alabilir Miyim?

Bankalar, kredi başvurusunda bulunan kişilerin bazı şartları taşıyıp taşımadığına bakarlar. Bu şartlar, bankaların size verdikleri paranın ve faizinin geri alabilmesini...

Kapat