Kredi Kartı ile Fatura Ödeme Nasıl Yapılır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:03


Kredi kartlarının artık her cüzdanda kendine yer bulması ile birlikte birçok ödeme de kredi kartları üzerinden yapılabilir bir hale gelmiştir. Yapılan ödemelerin başında ise kredi kartı ile fatura ödemeleri gelmektedir. Fatura ödemelerinin kredi kartı ile ödenebilir olması birçok kredi kartı sahibinin kredi kartı ile fatura ödeme nasıl yapılır? Sorusuna cevap bulmaya itmiştir. Bizlerde kredi kartı ile fatura ödemenin asıl gerçekleştiği hakkında bir yazı kaleme aldık. Bu yazımızda kredi kartı ile fatura ödemenin avantajları ve dezavantajları gibi konular hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Kartı İle Fatura Ödemenin Avantajları

Günümüzde fatura ödemelerinde en çok kullanılan yöntem kredi kartı ile fatura ödeme yöntemidir. Bankalar, birçok fatura sahibi firmalar ile anlaşarak müşterilerinin bankalar aracılığı ile faturalarını ödemelerine olanak sağlamıştır. Bankaların birçok fatura ödemesinde kredi kartlarını devreye alması, kişiler için kolaylıklar sağlaması kredi kartı ile fatura ödeyenlerin sayılarında bir hayli artış göstermesine neden olmuştur. Öyle ki bu insanlardan birçoğu da faturalarını artık otomatik ödeme talimatı altında ödemektedirler. Ancak bazı fatura ödemelerinin de kredi kartları ile ödenmediğini sadece fatura sahibinin şubelerinden ödenebildiğini de okurlarımıza hemen aktaralım.

Müşteriler, otomatik ödeme talimatı ile bankalarına, faturalarının her ay düzenli olarak ödenmesini sağlamaktadır. Bankalardan verilen ödeme seçenekleri banka hesabı olmakla beraber kredi kartı seçeneği de mevcuttur. Kredi kart ile otomatik fatura ödeme talimatı veren müşterilerinin kredi kartı limitleri dahilinde her ay sonunda fatura tutarı kredi kartlarından kesilmektedir. Otomatik kredi kartı ile fatura ödeme talimatı veren müşteriler, her ay gelen ekstresinin ödemesini de bu şekilde yapabilirler.

Bankalar özellikle kredi kartına sahip olan müşterilerine her daim mesaj atarak otomatik fatura ödeme kampanyaları sunmaktadır. Otomatik fatura ödeme kampanyalarında kişiler birkaç dönem veya sürekli olarak fatura ödemesini kredi kartı üzerinden yaptığında ilave bonus,  para puan, chip para gibi ekstra kazançlar elde edebilmektedirler. Sizler de eğer bir kredi kartı sahibiyseniz ve otomatik fatura ödeme talebi vermek istiyorsanız, bankaların bu kampanyalarını göz önünde bulundurarak otomatik fatura ödeme talimatı verebilirsiniz.

Kredi Kartı İle Fatura Ödemenin Dezavantajları

Kart ile otomatik fatura ödeme her ne kadar çok avantajlı olsa da bazı durumlarda dezavantajlı da olabilmektedir. Örnek verecek olursak; insanlar verdikleri otomatik fatura ödeme talimatı sonrası faturalarını artık takip etmeyi bırakabilirler. Hal böyle olunca kredi kartı limitinin yetersiz olması, faturanın ödenmemesine yol açabilir. Bu durumda ödenmemiş faturalarınız zamanla katlanarak size ciddi bir borç olarak geri dönebilir.

Bankaların kart ile fatura ödeme işlemlerinde farklılıklar olabilir. Bu yüzden müşterisi olduğunuz bankalar arasında otomatik fatura ödeme talimatı vermeden önce detaylı bir araştırma yapmanız sizlere maddi anlamda da kolaylıklar sağlayabilir.

 


Bir önceki yazımız olan Sanal Kart Nasıl Kullanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir