Kredi Kartı İle İnternet Alışverişi

Kredi Kartı İle İnternet Alışverişi
13 Mart 2018 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.

İş hayatına atılan kesimlerin artması ile pek çok kişi sigortalı olarak çalışmaya hali ile de maaşlarını banka aracılığı ile almaya başlamıştır. Tabi bu durumu fırsat bilen bankalarda neredeyse herkese kredi kartı vererek hem müşterilerini hem de banka puanlarını artırmaktadır. Ayrıca sürekli çalışmaktan ya da çeşitli sebeplerden dışarı çıkarak alışveriş yapamama durumları da iş hayatı yoğunluğuna bağlı olarak artmıştır, peki, bu durumda kişiler ihtiyacı olan eşya ya da malzemeleri nasıl alıyor? Elbette ki internetten, artık hemen her mağazanın sanal ortamda bir karşılığı olduğunu herkes bilir burada ürünleri seçip beğeniyorsunuz ve o sürekli kullanılan kredi kartı ile internet alışverişi olayını gerçekleştiriyorsunuz.

Her ne kadar zamandan tasarruf sayılsa da kredi kartı ile internet alışverişi durumlarının kart sahiplerine de oldukça fazla zararları olabilir. Değişen çağ ile birlikte sadece insanlar için kolaylıklar gelişmiyor elbette dolandırıcılık ve benzeri kötü niyetli kişilerinde çoğunluğun ihtiyaç ve kullandıkları eşyalar üzerinden gasp edebilme yetenekleri ve fikirleri de değişiyor. Örneğin internet alışverişine açık olan bir kredi kartının kolaylıkla numarasını güvenlik kodunu ya da şifresini ele geçirip sizin hiç alakanız olmayan alanlarda kullanabiliyorlar veya kendi sahte hesaplarına para aktarımı gibi durumlar bile gerçekleşebiliyor. Böyle bir durumda da sizin itiraz edebilme gibi bir olayınız asla olmuyor çünkü banka alışveriş yapılan yere alışveriş yapılan yerde anca bankaya yönlendiriyor ayrıca yasal olarak itiraz edebilmeniz de söz konusu olamıyor çünkü dışarıdan bakıldığında her şey normal olarak yasal yoldan yapılmış gibi gözüküyor. Bu durumda banka ile olan aranızdaki sözleşmeler incelense bile siz kartınızın internet alışverişine onay vererek bu riskleri göze almış oluyorsunuz.

Şimdi böyle bir tehlikeye karşı kimse internet alışveriş hakkını ve de kolaylığını kullanmasın mı? Elbette ki hayır ancak daha önce internet alışverişi yapmadıysanız ve o tür eşya alımları ile ilginiz yoksa en mantıklısı kredi kartı ile internet alışverişi durumlarınızı aktif hale getirmemenizdir. Ancak sürekli olarak alışveriş tercihlerinizde interneti kullanıyorsanız o zamanda oldukça dikkatli davranmalı ve asla yasal olmayan sitelerden kredi kartı kullanarak alışveriş yapmamalısınız. Sitenin gerçek olup olmadığını çeşitli yollar ile öğrenebilmeniz mümkün ki bu alanda milyonlarca kişinin güvenini kazanmış siteleri listenizde ilk sıralara almakta yarar var.

Ayrıca sitelerin güvenilirliğini anlayabileceğiniz başka bir yöntemde üye ve kullanıcıların yorumlarını okumanızdır zira iyi ya da kötü belli olacaktır. Bunun dışında kart ile internet alışverişinde sizlerden talep edilebilecek bilgiler sınırlı olur ve iyi kötü herkes bilir eğer ödemeniz sırasında sizden başka bilgileriniz talep edilirse ya da kişisel bilgi detayları istenirse asla devam etmeyin. Çünkü kişisel bilgi ve hesap bilgilerinizi bankanın müşteri hizmetleri bile soramaz ve paylaşamazken başkaları ile paylaşmak doğru değildir. Tedbirinizi aldığınız sürece dolandırıcılık ağına takılmadan keyifle alışveriş yapabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Asgarisi Ödemek başlıklı makalemizde güncel bilgiler verilmektedir.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Taşıt Kredisi Özellikleri Nelerdir
Taşıt Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Önceleri sadece maaş çekmek, para yatırmak ya da döviz alıp satmak gibi işlemler için kullanılan bankalar müşterilerinin rahatlığı ve kendi...

Kapat