Kredi Kartı İle Taksitli Avans Çekimi

Kredi Kartı İle Taksitli Avans Çekimi
19 Mart 2018 tarihinde eklendi, 3 kez okundu.

Banka müşterisi olup da kart sahibi olmayan ender birkaç insan vardır, hatta bazen kişiler sırf kredi kartı alabilmek için bile bankalar ile ilişkileri düzenli tutan kişiler vardır. Evet, kredi kartları genelde kişinin işine yarar veya onların tabiri ile hayat kurtarır ancak karşılığını da almadan elbette ki böyle bir davranış sergilemez. Elbette verdikleri her hizmetlerin karşılığında belirli oranlarda ücretler talep eder, kredi kartı ile taksitli avans çekimi veya nakit avans çekimlerinde bankanıza bağlı olarak yüksek oranlı faiz oranlarına rastlamak mümkündür.

Genel olarak taksitle süreleri 3,6 ve 9 aylık dönemler olduğundan faiz oranları da bu sürelere göre belirlenmiştir. Bu durum çevrenizde güvenebileceğiniz ya da borç alabileceğiniz kimse olmadığı hallerde sizin işinizi görür ancak kredi kartı ve kredi kullanımından farklı faiz uygulaması ile sizlere geri dönüş sağlattırıyor. Her ne kadar kulağa fırsatçılık olarak gelse de elbette müşterileri açısından da olumlu yönleri vardır, örneğin ihtiyaç anında işinizin görülmesi veya taksitli olarak geri ödeyeceğiniz için kredi kartı ekstrelerine o aylık sadece ödemeniz gereken taksit tutarı borç olarak baz alınır.

Kredi kartı ile taksitli avans çekimi işlemini aslında bir bakıma aracı olarak banka kartlarının kullanarak düşük meblağlar üzerinden kredi çekilmesi işlemidir. Bankalarında faiz uygulamasının temelinde yatan kurallarda aslında buna bağlıdır, kredi kartından kullanabileceğiniz meblağlar kartınızın ve kişi olarak sizin bankadaki limitlerinize bağlıdır. İşlemin temelinde bankadan kullanılan bir kredi yattığından dolayı aylık bazlarda faiz uygulanması bankanın artısı olabiliyorken taksitli olarak kartınızın ödemenize yansıtılması da elbette müşterilerin lehine sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Her ne kadar oranlar yüksek olarak gözükse de yine her iki tarafında memnun edebilecek bir anlaşma olarak gözükmektedir. Kısaca değerlendirmek gerekirse de hatta isimlendirmek gerekirse yüksek miktarlı olarak bankalardan çekilen tutarlara kredi, kart yardımı ile minimum düzeydeki çekilebilen miktarlar ise kredi kartı avansı olarak nitelendirmek mümkün. Sadece isim ve faiz oranı değişiklikleri ile kullandırma koşulları farklılık göstermektedir diğer bakımdan mantık da sistemde aynıdır.

Çok merak edilen sorulardan birisi de kişinin kredi notunun kredi kartı ile avans çekimi işleminde kredi puanlarının etkili olup olmayacağıdır. Elbette ki etkisi vardır çünkü her ne kadar kredi kartı kullanılsa da sonuçta bankadan çekilen bir kredi söz konusudur bu sebeple de maksimum düzeyde kartınızın limit kadar çekebilmeniz mümkündür. Olayın kısaca özeti olarak düşünmek gerekirse de bu kredi kartı kullanarak avans çekme işlemini kısa vadeli olarak çekilebilen bir kredi türü olarak düşünebiliriz, elbette kartınızı kullanarak nakit avansta çekebilirsiniz ancak bir dahaki döneme komple borcunuzu yatırmanız gerekir ama bunun yanında düşük faiz oranını da artı hanesine ekleyebiliriz. Herkes ne kadar bankalara kızsa da yeri geldiğinde ve ihtiyaç duyulduğunda bile yakınlarımızdan daha yakın olarak yaralarımızı sarabilmekte ya da sevinçlerimizi paylaşmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı İle İnternet Alışverişi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Kullanma Koşulları

Günümüzde pek çok kişi ve ailenin maddi durumları standartların altında yer alırken ek iş ya da farklı çözüm yolları ile...

Kapat