Kredi Kartı Kayıp Çalıntı Durumunda İlk Yapılması Gerekenler?

Kredi Kartı Kayıp Çalıntı Durumunda İlk Yapılması Gerekenler?
7 Mart 2018 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.

Hayatımızın ve harcamalarımızın değişilmez bir parçası haline gelen kredi kartları, bilinçli kullanıldığı takdirde bizlere pek çok avantaj sağlamaktadır. Uzmanlar, yakın gelecekte artık kâğıt paraların rafa kalkacağını ve tüm insanların ödemelerini dijital kartlar ile yapacaklarını ön görmektedirler. Uzmanları doğrulayan gelişme ise, her geçen gün artan kredi kartı kullanıcı sayısıdır. Son derece hızlı bir şekilde artan kredi kartı kullanım oranı kişilerin nakit paranın çalınmaması ve kaybolmaması düşüncesi ile doğru orantılı olabilmektedir.

İnsanlar, var olan parasını günümüzde artı dijital kartlarda muhafaza edip harcamalarını da bu kartlar aracılığı ile gerçekleştirebilmektedirler. Nakit paranızın üzerinizde olduğu her an kaybolma ve çalınma riski de bulunmaktadır. Özellikle sizlerin banka, atm, alışveriş gibi alanlarda takip eden hırsızların sizden bu paraları çalması son derece kolaydır.

Kredi Kartım Kayboldu/Çalındı Ne Yapmalıyım?

Her ne kadar nakit para taşımak, nakit ile alışveriş yapmak sakıncalı bir durum olsa da kredi kartının kaybolması ve çalınması durumu da mümkündür. Kredi kartını kaybeden ya da çaldıran pek çok insan ilk anda ne yapacağı konusunda en ufak bir fikre sahip değildir. Kredi kartınızın limiti çok yüksek ise, kredi kartı dolandırıcıları bunu fark edebilir ve en beklenmedik anda kredi kartınızı çalabilirler. Hal böyle olunca kredi kartını çaldıran insan sayısında bir hayli artış yaşandığı görülmüştür. Hemen hemen her insanın başına gelebilecek böylesi olumsuz bir durumda ne yapmanız gerekir?

Kredi kartım çalındı diyen pek çok insan aşırı telaşa kapılabilir ve sağlıklı düşünemez. Ancak kredi kartının çalınması ya da kaybolması çok da telaşa düşürecek bir durum değildir. Gelişen teknolojik imkanları kullanarak kredi kartınızın çalındığına dair bankaya bir bildirimde bulunabilirsiniz. Bankalar da kayıp ve çalıntı durumlarının aciliyeti olduğu için bankanızı aradığınız ilk andan itibaren kayıp ve çalıntı menüsünü size sunmaktadırlar. Ancak bu menüde işlem yapabilmeniz için sakin olmalı ve müşteri hizmetlerinden gelen yönlendirmeleri doğru anlamış olmanız gerekmektedir.

Kayıp ve çalıntı menüsü üzerinden bağlandığınız müşteri hizmetleri ile iletişime geçtiğiniz ilk andan itibaren durumu aktarabilir ve kartınızın kullanıma kapatılmasını talep edebilirsiniz. Kartınızın kullanıma kapatılması ile birlikte hırsızların eline geçen kredi kartınız artık bir maddeden ibaret olacaktır. Sonrasında ise sakin bir şekilde müşteri hizmetleri ile iletişim kurarken kartınızdan herhangi bir harcamanın ya da para çekilmenin olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Herhangi bir olumsuz bir durum var ise bankanız bilgisinde ile suç duyurusunda bulunmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde güncel bilgiler verilmektedir.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi notu bankalar için önemli bir husustur. Herhangi istediğiniz bir bankadan kredi kartı isteyecekseniz veya kredi çekme talebi gerçekleştirecekseniz, ilk olarak kredi notunuzun incelenmesi gerekir....

Kapat