Kredi Kartı Kullanmanın Doğru Yolları

Kredi Kartı Kullanmanın Doğru Yolları
30 Mart 2018 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.

Ülke nüfusunun çoğunluğunun sahibi olduğu ceplerinde cüzdanlarında taşıdıkları kredi kartları acaba kaç kişi tarafından amacına uygun olarak ve doğru şekilde kullanılıyor ya da daha doğru bir tabir ile kaç kişi kart kullanmanın doğru yollarını biliyor diyebiliriz. Çoğu kişiye göre aman canım ne var kart işte konumunda olsa da genelde bu şekildeki umursamaz tavırlar kişiyi içinden çıkılmaz bir borç döngüsüne sokar. O halde kart kullanmanın inceliklerine ve dikkat edilmesi gereken hususlarına birlikte bakalım ve aile bütçemizi zora sokacak davranışlardan kaçınalım.

– İlk adımı karta sahip olmadan atmamız gerekir, gerçek anlamda karta ihtiyacımız var mı? Önce bu soru ile mukayese edelim, aksi halde bilinçsizce edinilen kartlar sayesinde gereksiz borca girilir ve ödeyememe ya da aksatma durumlarında durduk yere kredi notunuz olumsuz etkilenir.

– Gerçek manada ihtiyacınızı tespit ettikten sonra kart başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz, daha öncesinde hiç kart kullanmadıysanız şubeden ya da internet bankacılığından başvuru yapmanız daha faydalı olur. Ancak harici yerlerden yapılan kart başvurularında sözleşmenizi dikkatle inceleyerek aklınıza takılan soruları mutlaka ilgili kişi ile görüşün.

– Başvuru aşamasından sonra kartınızın onay alıp almadığını mutlaka takip edin, sizin haberiniz olmadan eski adresinize çıkartılmış olabilir ki kullanmadığınız kredi kartı ve işlemleriniz için boş yere bankaya borçlanabilirsiniz.

– Onay aşamasından sonra kartınızın size ulaşması kısmı vardır, bu aşamada önem arz eden konu telefon ya da internet ile yaptığınız başvurularda kartınız ile birlikte müşteri sözleşmenizin gelmiş olmasına da dikkat ediniz.

– Kart teslim alındıktan sonra kullanıma açılması ve kart şifresi işlemlerinizin gerçekleştirilmesi gerekir ki bu konuda da yine sizlere telefon bankacılığı ile müşteri hizmetleri yardımcı olacaktır. Bu kartın kredi ile benzerliği şu noktada devreye girer yine bankaya borçlanmış olursunuz ancak bu kısımda bankanın size verdiği limitler karşılığında borçlanırsınız.

– Harcamalarınızın geri ödeme dönemi 30 günlük periyotlar halinde gerçekleşir, önemli olan kısım hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihidir, birde dönemi atlatmadan mutlaka yapılması gereken ödeme miktarı olan asgari ödemesini mutlaka ama mutlaka yapmalısınız.

– Dönem borcu ve benzeri işlem ücretlendirme ayrıntılarının yer aldığı kredi kartı ekstrenizin mutlaka bankanızdan isteyin. Elinize ulaşmaması durumundan telefon bankacılığından talep edebilirsiniz böylece borcunuzu zamanında ödeyerek faiz ödemekten kurtulmuş olursunuz.

– Borç ödeme aşamasına gelindiğinde ise karşınıza çeşitli yöntemler çıkacak, dilerseniz hesabınızdan internet bankacılığı ile ödeme yapabilir ya da ATM veya banka şubelerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

– Kullandığınız kartınızda fazla fazla para ödememek istiyorsanız kartınızın en azından asgari ödeme ücretini belirtilen süreler içerisinde ödemeniz şarttır. Aksi halde sizden neredeyse faizin faizi şeklinde ekstra ücretler tahsil edilebilir ve bu durumda maalesef bankaların yasal hakları içerisinde yer alır. Harcamalarınızı ve ödemeleriniz kontrollü yaptığınız takdirde en yakın dostunuz olmaya devam edecektir.

 

Bir önceki yazımız olan En Avantajlı Kredi Kartı Hangisi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Eğitim Kredisi

Türkiye de eğitim kalitesinin artması ile birlikte, yurtdışında ki üniversitelerin Türkiye’de ki öğrencilere ilgisi artmıştır. Bununla birlikte eğitim kredisine olan...

Kapat