Kredi Kartı Puan Türleri

Kredi Kartı Puan Türleri
24 Mart 2018 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.
  • Kredi kartı puan türleri
  • Kredi kartı puan ve millerin TL karşılığı
  • Puan ve miller ile alışveriş

Kredi Kartlarının Kazandırdıkları Puan Türleri

Her bankanın kredi kartlarından yapılmakta olan harcamalar ile belirli oranlarda puan kazanımı oluşmaktadır. Bu puanlar iki farklı şekilde oluşabilmektedir:

  • Para puan
  • Mil puan

Para puan, kredi kartınızdan yapmış olduğunuz harcamalar sonucunda belirli oranlarda puan kazanarak bunları para yerine geçecek şekilde kullanabilme imkânı sunar.

Mil puan; mil puan özelliği olan kredi kartınız ile yaptığınız harcamaların sonucunda belirli oranlarda mil puan kazanıp, size yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarınızda bilet alma imkanı sunmaktadır.

Kredi Kartı Puanlarının Türk Lirası (TL) Karşılıkları

Kredi kartlarından yapılan harcamalara göre biriken puanlar, bankaya göre ve anlaşmalı üye iş yerlerinden harcama yapılmasına göre de değişiklik gösterir. Örnek olarak;

  • Garanti Bankası’na ait Bonus Kredi Kartı ile yapacağınız 1 TL’lik harcamanız 1 Bonus puan değerindedir. 1TL, 100 Bonus puandır.
  • Yapı Kredi Bankası’na ait WorldCard ile yapacağınız 25 TL’lik harcamanız 1 Worldpuan değerindedir. 1 TL, 200 Worldpuandır.

Anlaşmalı üye iş yerlerine özel puan imkânlarını takip ederek de daha çok puan kazanabilirsiniz.

Kredi kartınızdan yaptığınız harcamaları mil puanına dönüştürebilirsiniz. Mil puan karşılıkları da yine bankaya göre farklılık göstermektedir. Örnek olarak;

  • Garanti Bankası’na ait Miles&Smiles kredi kartınız ile sektöre göre değişen oranlarda mil kazanırsınız. Türk Hava Yolları’ndan alınacak olan uçak bileti için 1 TL’lik harcamanıza 2 mil puan kazanırsınız.
  • Akbank’a ait Wings kredi kartınız ile yapacağınız her 1,5 TL’lik harcamanıza 1 mil puan kazanırsınız.

Kredi Kartı Puanları İle Nasıl Alışveriş Yapılır?

Kredi kartınızda biriken puanları alışverişlerinizde kullanabilmek için, alışveriş yaptığınız iş yerinde kullandığınız bankaya ait pos cihazın bulunması gerekiyor. Yani bankanın anlaşmalı olduğu bir üye işyerinden, biriken puanlarınızı kullanabilirsiniz.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde de biriken puanlarınızı kullanabilirsiniz. Burada da yine anlaşmalı üye işyeri olan internet sitelerinden harcama yapabilirsiniz. Kredi kartınızın anlaşmalı olduğu üye iş yerlerini bankanızdan veya ilgili üye iş yerinden öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Puanları Silinir mi?

Kredi kartınızda birikmiş olan puanlar yıl sonu itibariyle kartınızdan genel olarak silinir. Ayrıca hesap özetinde biriken puanlarınız ve bazı bankalarda bu puanların son kullanma tarih bilgileri de yer alır. Öte yandan daha detaylı bilgi için ilgili bankanızın çağrı merkeziyle de görüşebilirsiniz.

Daha Fazla Kredi Kartı Puanı Kazanmak İçin Ne Yapılmalı?

Bankalar tarafından dönemsel olarak üye işyerlerinden yapılan harcamalara ekstra puan kampanyaları yapılır. Daha fazla puan ve daha yüksek ya da mil karşılığı kazanabilmek için bu kampanyaları takip edebilirsiniz. Bankalar tarafından gelen bilgi mesajlarını ya da maillerini düzenli takip ederek bu kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Nakit Avans Veren Bankalar başlıklı makalemizde güncel bilgiler verilmektedir.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Kartları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Hemen hemen herkesin cebinde ya da cüzdanında bulundurduğu kredi kartları bazen düşmanlarımız bazen de en yakın dostlarımız olabilmektedir. Peki, bu...

Kapat