Kredi Kartları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kredi Kartları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
23 Mart 2018 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.

Hemen hemen herkesin cebinde ya da cüzdanında bulundurduğu kredi kartları bazen düşmanlarımız bazen de en yakın dostlarımız olabilmektedir. Peki, bu kartları kullanan herkes bilincinde olarak mı işlem yapıyor yoksa o an için ihtiyaçları görüldüğüne mi bakıyor işte tamda orası büyük bir muamma. Öncelikli olarak kredi kartları kullanım şartları müşterisi olduğunuz bankalara göre değişkenlik gösterebilir, her ne kadar ülke genelini kapsayacak ve tarafları mağdur etmeyecek şekilde standart olarak hazırlanan mevzuatlar olsa da bankalar kendi aralarında belirledikleri kuralları da yaptırım olarak uygulayabilmektedir. Kredi kartlarında en sık yapılan hatalardan birisi ihtiyaç duyulmadığı halde yüksek limitli kartlara sahip olunması veya istenilmesidir. Bu durum aslında sizin aleyhinize sonuçlara sebep olabilir çünkü limiti yüksek kartların kart aidat ücretleri de yüksektir ve sizlerde limitlerinizi kullanmadığınız halde fazladan para ödemiş olursunuz.

Kendinize uygun daha doğrusu bütçenize uygun koşullarda kullanılan kredi kartı sizlere fayda sağlar ancak gelirinizden fazla yapılan harcamalar söz konusu olduğunda ise sizi ve ailenize büyük bir çıkmaza sürükleyebilmektedir. Eğer kullanmıyorsanız ve ihtiyaç da duymuyorsanız bir gün lazım olur düşüncesi ile kart başvurusunda bulunmayın veya bankaların gönderdiği kartları kabul etmeyin. Neticede olmazsa olmaz diye bir durum söz konusu olmadığı gibi kullanmadığınız kartlara da boş yere para ödemek zorunda kalmayın. Ayrıca kartlar ile ilgili tehlike oluşturabilecek başka bir durumda kartınızın internet alışverişine açık olması durumudur. Eğer sanal alışveriş konusunda bilginiz veya deneyiminiz yoksa ve kullanmayı da düşünmüyorsanız kartınızın internet alışverişine açık kalmasının size bir getirisi olmadığı gibi aksine hesap bilgilerinize erişim ya da kart limitinizin zorlanması gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Daha önceleri hemen herkese kolaylıkla verilebilen kredi kartı şimdilerde biraz daha titizlikle davranılarak seçilen kişilere veriliyor denilebilir. Ancak çalıştığınız işyerinizin anlaşmalı olduğu bankalar ya da hesaplarınızın bulunduğu bankalar sizler için otomatik olarak başvuruda bulunup sizlere kart gönderebiliyor. Bunun dışında hiç kart kullanmamış ve ilk kez başvuru yapacaklar için birkaç koşul aranmaktadır, en başlıca olanı elbette 18 yaşını doldurmuş olmak ve tabi ki en az onun kadar önemli olan başka bir koşulda elbette kredi notunuzdur. Önceleri pek başvurulmasa da artık kart başvurularında bile kredi notunuzun değerleri incelemeye alınmaktadır. Kredi notunuzun 1500 ve üzeri olması bütün bankacılık işlemlerinizde sizlere olumlu puan kazandırabileceği gibi bankanın kredi kartı başvurusunda da işinize yarayacaktır. Onaylanan başvur talebiniz ile birlikte direk olarak elinize verilmeyen kartlarınız posta aracılığı ile imza teslimli olarak bize ulaşır. Sonrasında bankanın müşteri hizmetleri ile yapacağınız görüşme neticesinde hem kartınıza şifre alırsınız hem de kullanıma açtırmış olursunuz ve artık kartınız herhangi bir alışveriş için kullanıma hazırdır. Ancak tekrar belirtelim ki kartınızdan yapacağınız harcamalar bedava değildir bu sebeple ihtiyaç olmayan durumlarda kullanılmaması önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı İle Taksitli Avans Çekimi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Satış Sırasında Müşteri
Satış Sırasında Müşteri İle Etkili İletişim Nasıl Kurulur?

Aslında iletişime baktığı, zaman bir beden dili, ses tonu ve sözcükler vardır. İletişimde beden dili yüzde 55'lik bir dilimi kapsamaktadır....

Kapat