Kredi Kartlarındaki Asgari Ödeme Tutarlarına Dikkat

Kredi Kartlarındaki Asgari Ödeme Tutarlarına Dikkat
4 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 3 kez okundu.

Bankalar ile çalışan herkesin iyi kötü bildiği ve özellikle kredi kartı kullanıp da kıt kanaat geçinen kişilerin yakından takip ettikleri kart asgari ödeme tutarlarına banka borçlarında özellikle dikkat edilmelidir. Öncelikli olarak banka ile aranızda imzaladığınız ancak dikkat etmediğiniz müşteri sözleşmesinde bu kural ve yaptırımları ile ilgili maddeler yer almaktadır. Ayrıca asgari ödeme tutarınızın üst üste 3 ay ödenmemesi durumu bankalar nezdindeki kredi notu seviyelerinizi büyük oran da düşürür ki sürekli olarak kartınızın asgari ödemesinin yapılması bile hakkınızda olumsuz düşüncelere sebep olur. Yani kısaca asgari ödeme hakkınızı toplam kart borcunuzu yatırmak için kullanabileceğiniz borç öteleme fırsatı gibi düşünebilirsiniz.

Peki, kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir ve neye göre belirlenir. Yaptığınız harcamaların hepsini olmasa bile en azından belirli alt düzeyde bir ödeme yapmalısınız ki kartınız kullanıma kapalı olmasın sürekliliği sağlansın mantığı esas alınır. Belirlenmesi ise bankaya olan toplam kart borcunuzun genelde %25 lik kısmı baz alınır ve size bu şekilde bilgi verilir. Ancak bu %25 kısım kart borcu limitinin 15000 TL. ’ye kadar ulaşması durumunda geçerlidir. Meblağ yükseldikçe ki 30.000 TL olan kısımlarda ise %30 ‘luk bir dilim alınır, daha fazla borç limitli durumlarda ise %40 kadar yükselmesi mümkündür. Kulağa mantıklı gelen bu yöntemler sayesinde toplam kart borcunuz hesaplanarak dahil edilir ancak bu durumda da karşımıza yine seçtiğimiz bankanın özel durumları çıkar. Çünkü bilindiği gibi kartlar ile sadece nakit alışveriş değil aynı zamanda taksitli alışveriş imkanını da kullanırız, normal koşullarda toplam kart borcu ve asgari ödemesi hesaplanırken taksitlendirilen tutarın hepsi değil taksit ücreti baz alınması gerekir ancak bazı bankalar maalesef belirlemeler sırasında bütün olarak borç tutarını baz alır ki bu durumda da ödemeniz gereken meblağ artar.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenmemesi durumunda başımıza gelebilecek durumlar ise kısaca şunlardır, ilk üç aylık gecikme dönemi ile birlikte kartınız nakit avans çekimlerine ve limit aşımı durumlarına kapatılır. Bundan sonraki ödememe durumları ise hem sizi çıkmaza götürür hem de banka ile sorunlar yaşamanıza sebep olur öncelikle kartınız kullanıma kapatılır ya da iptal edilir ve banka tarafından hakkınızda yasal işlem başlatılır. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya geldiyseniz öncelikli olarak iyi niyetli şekilde banka ile mevcut borcunuzun yapılandırılması şekillerini konuşabilirsiniz. Hemen her banka bu tür bir yaklaşımı kabul eder ancak taksit sayılarını maksimum 9 olarak düşünebilirsiniz, bu aşamada kesinlikle kartınızı kullanamazsınız ve hatta bazı bankalar borcunuz bitse bile kartınızı kullanıma açmaz tamamıyla iptal edebilir. Bu sebeple de çalıştığınız bankaları öncelikle dikkatli seçmenizde fayda var zira olası sorunlarda size yardımcı olabilecek pek çok banka mevcuttur ve tabi ki müşteri sözleşmelerinizi imzalamadan öncesinde dikkat etmeli ve gereken bilgileri almalısınız.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Kullanmanın Doğru Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
İhtiyaç Kredisi

Günümüzde kredi denilince aklımıza gelen ve nakit döngüsü içerisinde sıkça ihtiyaç duyduğumuz kredilerden birisi olmayı başarmış kredilerden birisi İhtiyaç kredisidir....

Kapat