Kredi Nedir?

Kredi Nedir?
6 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 16 kez okundu.

Ülkemizdeki hemen herkesin kullandığı daha doğrusu bulaştığı ve borçlandığı bir faizli borç alım sistemi olarak değerlendirilen kredi gerçek anlamda ne anlam ifade etmektedir. Bu konunun merakı ile sizlerle birlikte biraz araştıralım kredi nedir? Bankalara karşı iyi müşteri kategorisinde yer alarak bireysel ya da ticari şekilde ihtiyaçlarınız için kullanacağınız meblağların banka tarafından istenilen koşullar ile size sağlanmasıdır. Çeşitli vade süreleri ve faiz oranları ile birlikte müşterilerinde bankadan beklentileri nakit para ve benzeri durumlarda kredilerin çeşitlendirilmesine yön veren kıstaslardır. Ancak her ne kadar bankalar reklam ve benzeri duyurularında isteyen herkese kredi verebileceklerini söyleseler de bu durum maalesef sürekli olarak mutlu sonla bitmemektedir. Aslında gerçek anlamda iyi müşteriyseniz banka ile olan bütün ilişkilerin sorunsuz ve aksiliklerle karşılaşmadan süregelir.

İyi müşteriden kast edilen elbette hâl hatır sormak değildir, kredi başvurusu yaptığınız bankada dahil olmak üzere daha öncesinde hiçbir banka ile sorunlu bir geçmişinizin olmamasıdır. Yani öncesinde çektiğiniz kredileri gününde ve düzenli olarak ödemiş olmanız, bankada hesabınızın olması ve tabi ki sürekli kullandığınız kredi kartlarınızın ödemelerinin sürekli olarak yapılmasıdır. Böyle durumlar ile karşılaşmadıysanız elbette bankalarda size belirli teminat karşılığında bütün olanaklarını sunmaktadır, bu teminatlar talep ettiğiniz miktarlara ve tabi ki vade süresine göre değişir. Örneğin konut kredisinde satın alınan evin üzerine banka tarafından ipotek konulması ya da değerli evrak olarak adlandırılan çek senetlerin işletme kredisi çeşidinde bloke etmesi gibi. Elbette bankalar karşılığını alamayacakları iyiliklerde sebepsiz yere sizlere nakit paralar vermez, yaptıkları bütün işlemler için hem ayrıca ücret eder hem de size verdikleri paraların üzerinden faiz işletirler.

Yani kısaca diyebiliriz ki vergisini ödeyen ama yaptırımları farklı yasal olan tefecilik hizmeti olarak da tanımlayabiliriz. Böylece kredi nedir sorusunun cevaplarında her bir seçeneğini ele alarak cevaplarını vermiş olduk, kredi çekebilme imkanlarını veya kart başvurularını belirleyen en büyük kriter elbette ki bankalar nezdindeki sahip olduğunuz kredi notunuzdur. 0 ile 1900 arasında değerlendirilen bir sistemden bahsediyoruz, riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak değerlendirilir. Zaten bankalar için özel olan kara listede olmanız durumunda belirli bir süre geçmediği takdirde ve bankalar ile ilişkilerinizi düzgün şekilde devam ettirmediğiniz sürece asla kredi çekemezsiniz. Elbette riskli grupta yer alanlar içinde aynı durum geçerlidir, ancak notunuzu yükselttiğiniz takdirde seviye atlamanız söz konusu olacağından belirli şartlar ile kredi çekebilme şansını yakalayabilirsiniz. Özetle krediler herhangi bir maddi ihtiyaç durumu doğduğunda mecburi olarak bankanın şartlarını kabul ederek geri ödemeli olacak şekilde bankaya borçlanma durumudur. Şu an mevcut kredi borcunuz olmasa bile hayatınızda illa ki herhangi bir bankadan kredi kullanmışlığınız vardır, kredi unsurunda en etkili olan vade süresi ve tabi ki anaparaya eklenen faiz oranıdır.

 

Bir önceki yazımız olan İşletme Kredisi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Emeklilere Özel Devlet Destekli Kredi

Bütün bankalar ve devletin özel olarak birlikte tasarladığı bir çalışma olan devlet destekli kredi imkânı birazda olsa emeklilere fayda sağlamak adına yürürlüğüne...

Kapat