Kredi Notum En Az Kaç Olmalı?

Kredi Notum En Az Kaç Olmalı?
6 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 1 kez okundu.

Kredi Notum En Az Kaç Olmalı?

Kredi notu, bankaların kişilerden gelen kredi başvurularında önem verdiği şartlardan biridir. Kredi veya kredi kartı taleplerinizin olumlu sonuçlanması için kredi notunuzun yüksek olması en önemli konulardan biridir. Hal böyle olunca kredi notum en az kaç olmalı ve kredi notu yükseltme taktikleri nelerdir gibi sorular her zaman için cevap arayan sorulardır. Kredi notunun sizin geçmiş bankacılık deneyiminiz gösteren bir not olduğunu ve kredi başvurusu yaptığınızda bankanın ilk önce kredi notunuza bakacağını göz önünde bulundurursak, kredi notunuzun yeterli seviyede olması çok önemlidir. Peki, ama kredi notu kaç olmalı?

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu denilen not değeri, 0-1900 arasında bir değerdir. Hiç banka deneyimi olmayan bir insanın kredi notu “0” olarak görülmektedir. Bu durum, bankaların çok da hoşuna giden bir durum değildir. Bunun nedeni ise kredi notunuzun olmaması, bankanın sizin geçmişiniz ve performansınız hakkında tam yeterli bilgiye sahip olamamasıdır. Bankalar, kredi başvurularında kredi başvuru sahibine güven duymak ve verilen krediyi geri alabilmek adına bir takım unsurlara dikkat etmektedir. Kredi notu, kredi başvurusunda bankaların değerlendirmelerinde en etkili olan unsurdur.

Ülkemizde kredi notu ortalaması 1400 olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte 1400’ün üzerinde bir kredi notuna sahipseniz, kredi notunuzun yüksek ve böylece başvurularınızın olumlu sonuçlanacağını söyleyebiliriz. Ancak kredi notunuz 1400’ün altındaysa, kredini notunuzun düşük ve kredi başvurularınızın olumsuz sonuçlanma ihtimali yüksektir.

Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

Ülke bazında kredi notumuzun çok yüksek olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Bu durumda bankalar, kredi notları konusunda biraz daha esnek davranarak ideal bir seviyede kredi notuna sahip olan kişilere kredi vermeye gayret göstermektedirler. Kredi notu en az kaç olmalı diye merak edenlerin öncelikle kredi notlarını Kredi Kayıt Bürosu üzerinden öğrenmeleri gerekir. Bu doğrultuda Türkiye ortalaması olan 1400’e yakın bir kredi notunuz var ise kredi başvurunuzda olumlu sonuç almanız mümkün olacaktır. Sorunun cevabına gelecek olursak, kredi notunuzun en az 1400’e yakın bir seviyede olması gerekir, diyebiliriz.

Kredi notunu nasıl yükseltebilirim?

Kredi notu nasıl yükseltilir? Sorusu kredi başvurusunda bulunmak isteyen binlerce insanın cevap aradığı bir sorudur. İşte sizler için kredi notu yükseltme yolları;

  • Kredi kartı ekstrelerinizi kesinlikle zamanında ve düzenli olarak ödemelisiniz
  • Kredi kartınız veya kredi ödemeniz var ise en az 3 ay boyunca düzenli bir şekilde ödeme yapılmalıdır.
  • Kredi notu düşük olanlar, özellikle sık sık kredi veya kredi başvurusu yapmamalıdırlar. Her olumsuz cevap verilen kredi talebi sizlerin kredi notunu düşürecektir.
  • Teknik olarak risk/limit doluluğunuzun düşük olması. bununla birlikte kredi, kredili mevduat hesabı ve kredi kartı riskli seviyelerde kullanmamanız gerekmektedir. Tüm bu durumlara dikkat ederek kredi notunuzu birkaç ay içinde arttırabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Neden Önemlidir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

Girişimci kredileri, girişimci olup da bir iş fikrini yerine getirmek isteyenler için verilen bir kredidir. Bu kredi ekonominin canlanması adına...

Kapat