Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi Notum Kaç Olmalı?
16 Mart 2018 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.
  • Kredi notum minimum kaç olursa rahat kredi kullanabilirim?
  • Kredi notu düşük olanlara daha kolay kredi veren bankalar hangileri?
  • Bankalar kredi notu haricinde hangi kriterlere bakıyor?

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalar üzerinden kullanılan kredi kartı, ihtiyaç ve konut kredisi gibi tüm kredi hareketlerinin ortak bir yerde toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemidir.

Kredi notu ile alakalı genel olarak bilinmesi gerekenler ise şu şekilde:

  • Kredi notu, ülkemizde dokuz bankanın ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulur,
  • KKB’nin hizmet platformu olan Findeks tarafından son kullanıcıya satış yapılır
  • Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar KKB’ye kullanıcı verilerini gönderir
  • Verilerin değerlendirmesine göre 1 ila 1900 puan arasında kredi notu oluşur
  • 5 yıl aktif kredi/kredi kartı ve KMH çalışması olmayan kişilerin kredi notu sıfır (0) olur ya da oluşmaz.

Kredi Notum En Az Kaç Olursa Rahat Kredi Kullanabilirim?

“Sorunsuz kredi kullanmak için kredi notum kaç olmalı?”  sorusunun cevabı, başvuru yapmış olduğunuz bankaya ve gelir durumunuza göre değişiklik gösterir. Ancak bir genelleme yapmak gerekirse, notunuz 1500 ve üzeri ise kafanız rahat olabilir.

Kredi Notu Haricinde Değerlendirilen Faktörler Nedir?

Kredi notu, kredi değerlendirmesi için önemli bir veri olmasına rağmen tek değerlendirme ölçütü değildir. Kredi notu yüksek olan bir kişinin kredi talebini banka olumsuz olarak değerlendirebilir. Veya düşük notlu bir müşteri geçmişte yaşadığı problemleri ve mevcut durumunu iyi anlatabilirse, kredi kullanabilir. Bankaların kredi notunun dışında neleri dikkate aldıklarına gelin bir göz atalım:

1- Bankalara olan borcunuzun tamamı, aylık taksitlendirmeniz ve aylık geliriniz

Bankaların çoğunluğu gelir durumunuzu değerlendirirken aylık ödeyebileceğiniz en fazla kredi tutarını, aylık gelirinizin yarısı olarak belirlemektedir. Örneğin, bir kişinin aylık 2.000 TL geliri olduğunu varsayalım. Bankaların çoğu tarafından bu kişi aylık en fazla 1.000 TL kredi ödeyebilir olarak değerlendirmeye alınacaktır. Bu kişinin aylık kredi ödemeleri 1.000 TL’ye ne kadar yaklaşıyorsa, alabileceği ek kredi tutarı o kadar azalacaktır.

2- Çalışma şekliniz ve çalışmakta olduğunuz kurum

Devlet memuru ya da özel sektör çalışanı olmanız, bankaların kredi değerlendirmesini olumlu yönde etkilemektedir. Temelde bu ayrımın yapılması, devlet memurlarının işten çıkarılmasının zor, gelirlerinin ise daha düzenli olmasından dolayıdır. Bankalar, geliri daha düzenli olan kişileri kredinin geri ödenmemesi bakımından daha az riskli olarak görürler.

Özel sektör çalışanlarının çalışmakta oldukları kurumun sağlam bir yapıya sahip olup olmadığı da araştırılmaktadır. Bunun nedeni, şirketin kapanması/iflas etmesi veya maaş ödemelerinin yapılamama durumunu kontrol etmektir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Neden Çıkmaz Sorusuna Verilebilecek 30 Net Cevap başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Faiz Oranları Neden Değişkendir?

Son döneme damgasını vuran ve pek çok kişinin mağduru olduğu banka kredileri aslında doğru şekilde kullanıldığı ve düzenli olarak ödendiği...

Kapat