Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim
18 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim  ve kredi alabilmem için kredi notum kaç olması gerekiyor gibi sorularınıza yanıt vermek için geniş ve kapsamlı araştırma yaparak sizler için makale hazırladık.

Evet değerli okurlar, bu konumuzda Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim ya da kredi çekebilmem için kredi notum kaç olmalı gibi sorularınıza yanıt vermeye çalışacağız.

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim ile başlayalım

Kredi Notu Kaç Olmalı ? sorusundan başlayalım İlk etapta kredi notu değerlendirmesi neye göre hesaplanıyor ve kişiye göre nasıl ayarlanıyor bunu inceleyelim. Ardından en düşükten başlayarak en yüksek kredi notu puanlarına göz atacağız ve kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim gibi sorularınıza cevap vereceğiz.

Kredi Notu Değerlendirmesi Neye Göre Nasıl Yapılıyor?

Finans kuruluşları ve bankalar, vatandaşların kredi notunu hızlı ve otomatik olarak bir değerlendirme kriteri programı ile kullanıyor. Yani yapılan araştırma, kredi başvurusu yapacak müşterilerin hızlıca ilk elemesini yaparak daha kapsamlı araştırma alacağı müşterilerine düşük maliyetlerle ve minimum zaman içerisinde belirlemekten geçiyor.

Findeks’in tablosuna göre kredi notuna sahip olanların hangi derecede risk grubunda olduğunu belirtiyor. Kredi notu ile ilgili rakamlar aşağıya doğru geriledikçe risk oranı artıyor, yükseldikçe risk oranı düşerek çok iyi müşteri anlamına geliyor. Kredi notu puanınız ne kadar yüksek ise o kadar iyi demek oluyor. Kredi Notu Kaç Olmalı ? Ancak kredi çekebilmek için sadece kredi notu yetmiyor. Bunun ile ilgili bilgileri konumuzun devamında paylaştık.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Bankalar, yukarıdaki belirttiğimiz Findeks kredi notu tablosuna benzer kredi puanlaması sistemi ile çalışıyor. Kredi notu puan grubunuz eğer 1-699 arasında ise EN RİSKLİ gruba giriyorsunuz ve büyük ihtimalle kredi başvurusu yaparsanız otomatik olarak hızlı bir şekilde red cevabı gelecektir. Düşük kredi puanına sahip olan kişilerin red alacağı kesin olarak başvuru yapmaları halinde kredi notları daha da düşecektir. Bu durumda anlaşılması gereken ise her kredi başvurusu yaptığınızda kullansanız ya da kullanmasanız dahi kredi notunuz düşer. Kredi başvurularınıza en hızlı ve rahat bir şekilde olumlu dönüşler olması için “iyi” ve “çok iyi” grubunda yer almanız gerekiyor. Yüksek puanlı müşterilerin kredi başvurularını genellikle “ÖN ONAY”dan geçiyor. Onaylanan kredi başvurularında 2. aşama olarak maaş bodrosu ve ssk gibi şartlar istenebiliniyor. Ancak direk ön onaylı ve anında hesabınıza kredi paranızın yattığıda olabiliyor. Genellikle ön onaylı ve anında para yatıran bankalar ile daha önceden sıkca çalışmış ve hesabınızın aktif olarak para transferleri yapmış olması gerekiyor.

Bankaların genellikle ve asıl sebeple tereddüte düştükleri alanlar ise “AZ Riskli” olan gruplara yönelik. Az riskli kredi notu grubuna giren vatandaşların kredi başvurularında genellikle aylık gelir, meslekleri ve çalıştıkları kurumlara bağlı olarak maaş bodrosu ayrıca SSK dökümü talep ederek değerlendirme yapıyorlar. Bankalar kredi başvurularında dijital olarak SGK dökümleri ve diğer evrakları e-devletten alabiliyor.

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim ?

“Problemsiz kredi alabilmem için kredi notum kaç olmalı?” Bu sorunun cevabı, başvuru yapacağınız veya yapmış olduğunuz bankalara , gelir durumunuza ve SSK dökümünüze göre değişiklik gösterecektir. Ancak genelleme yapmamız gerekirse, kredi notunuz 1.500 üzerinde ve banka hesaplarınızdan düzenli para transferi yapıyor ya da kredi kartınız var ve düzenli ödemeler yapıyorsanız aklınız rahat olabilir. Bu durumların aksine eğer 1500 puandan düşük kredi notuna sahipseniz, notunuzu yükseltmeniz için neler yapabileceğiniz ve nasıl teknikler izleyebileceğinizi anlattığımız Kredi Notu Nasıl Düzeltilir yazımızdan okuyabilirsiniz.

Kredi Notu Dışında Hangi Faktörler Değerlendiriliyor?

Kredi çekmek için kredi notu dışında hangi faktörler değerlendiriliyor inceleyelim. Kredi notu, kredi değerlendirmeleri için önemli bir veri kaynağı olmasına rağmen tek taraflı değerlendirme programı değiltir. Kredi notu yüksek olan kişilerin kredi taleplerini bankalar olumsuz olarakta değerlendirebilir. Ya da düşük notlu bir banka müşterisi iseniz ve gemişte yaşadığınız finansal problemlerden dolayı sorunlarınız varsa bunları bankaya iyi izah edebilirseniz, kredi kullanabilmeniz mümkün olabilir. Bankaların kredi notu dışında hangi faktörleri değerlendirdiklerine gözatalım:

1- Bankalara olan toplam borcunuz, aylık taksitleriniz ve gelir seviyeniz

Bankaların neredeyse tamamı gelir durumunuzu sorgular ve değerlendirir. Aylık gelirinizi tespit ettikten sonra sorunsuz ödeme yapabileceğiniz rakkamlarda kredi verebilirler. Aylık gelirinize göre değerlendirilme şöyle yapılmaktadır ; Alacağınız kredinin aylık ödeme taksiti maaşınızın yarısını geçmemelidir. Asgari ücretli bir kişi üzerinden örnek verelim ; 1.500 TL aylık geliri olduğunu düşünelim. Bu kişi bankalara en fazla aylık 750 TL kredi ödeyebilir olarak değerlendilir. Hesap kısaca çok basit olarak resmi gelirinizin (maaşınızın) kredi borcuna ait aylık ödeme taksiti %50sini geçmeyecek şekilde hesaplanır. Düşük kredi çekerek, ara ve toplam borcunuzu erken kapatabilirsiniz. Erken borç ödeme ile kredi notunuzu yükseltmiş olacaksınız. Bizim tavsiyelerimiz düşük miktarlı kredi çekerek 2-3 ay sonra tamamen borcunuzu ödeyip kapatınız. Örnek vermek gerekise; 3.000 TL tutarında 24 aylık vadeli bireysel kredi alın. Ödemelerinizi 3 ay boyunca düzenli taksitler şeklinde yapın ve 4. ay sonunda peşin ödeme ile borcunuzu kapatın.

2- Mesleki ünvan ve çalıştığınız iş yeri

Günümüzde devlet memuru sıfatıyla çalışan personellere çok rahat kredi verilebilmektedir. Bunun nedeni ise devlet güvencesi altında çalışıyor ve düzenli maaş alıyor olmaktır. Özel sektöre göre devlet daha garantilidir ve bankalar bunu kesinlikle bildikleri için risk taşımayna grup içine alırlar.  Bu ayrımın yapılmasına bağlı olarak devlet memurlarının işten çıkartılması zordur, gelirlerinin daha düzenli ve yüksek olmasından kaynaklıdır. Geliri daha düzenli olan vatandaşların, diğer serbest çalışan ya da özel sektörde çalışan kişilere göre kredileri borclarında ödenmeme riski daha az olarak değerlendirilir.

Özel sektörde çalışıyorum bana kredi vermezler mi ? Böyle birşey yok tabiiki. Özel sektörde çalışıyor ve maaşınızı banka yolu ile düzenli alıyorsanız kredi verilecektir.

İşe yeni girdim kredi çekebilir miyim?

İşe yeni giren kişiler hemen kredi başvurusu yapabilirler ancak bu genellikle red ile sonuçlanacaktır. İşe girdikten en az 3 ay sonra kredi başvurusu yapmanızı tavsiye ederiz. Nedenlerine gelecek olursak ; Bankalar en az 3 ay bir iş yerinde çalışan, sigortası ve maaşı düzenli ödenmesi gereken kriterler arıyor. Bu nedenle 3 ay boyunca çalışıp maaşınızı ve sigortanızı düzenli ödediklerinden eminseniz 4. ay bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz. Muhtemelen başvurunuz olumlu sonuçlanacaktır.

Kredi Notu Risk Gruplandırması

Kredi Notu Aralığı Risk Grubu Kredi Kullanma İhtimali
1-699 En Riskli Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

Makalemizi okuduğunuz için çok teşekkür ederiz.

Bir önceki yazımız olan internet Bankacılığı Hesap Hareketleri Silme başlıklı makalemizde güncel bilgiler verilmektedir.


Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
internet Bankacılığı Hesap Hareketleri Silme

internet bankacılığı hesap hareketleri silme banka hesap özeti silme banka hesap özeti silinir mi hesap hareketleri silinirmi hesap hareketleri silme ziraat...

Kapat