Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?
19 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.

Kredi notu bankalar için önemli bir husustur. Herhangi istediğiniz bir bankadan kredi kartı isteyecekseniz veya kredi çekme talebi gerçekleştirecekseniz, ilk olarak kredi notunuzun incelenmesi gerekir. Eğer kredi notunuz düşük ise kredi kartı isteğiniz de kredi isteğiniz de kesinlikle reddedilmektedir. Yaşamınızda nakit paraya ne zaman ihtiyaç duyacağınızı hiç bilemezsiniz. Bu zorlu günleri ve hayatın karşınıza getireceği kötü zorlukları da göz önüne alarak,  kredi notunuzu yüksek tutmaya çalışmakta fayda vardır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Bu sorunun cevabı sanıldığı kadar karmaşık değildir. Yapacağınız birkaç basit işlem kredi notunuzu tavan yapmayacak olsa da, belli bir düzeyde artış göstermesini veya en azından artmaya başlamasına olanak sağlayacaktır. Bu tavsiyeleri gerçekleştirdiğiniz zaman da kredi notunuzun hemen aynı gün içinde yükselmesini elbetteki beklememelisiniz. Bankalar, gereken finansal incelemelerini gerçekleştirdikten sonra, size ait bilgiler de güncellendikten sonra, kredi notunuzda belli bir miktar artış gerçekleşebilir. Bu durum da 30 ve 60 gün aralığında bir zaman denk gelmektedir. Düşük kredi notumu nasıl yükseltebilirim sorusunun cevabını kapsayan bölümü dikkatli bir şekilde okuyun ve yalnızca birkaç maddesini değil,  yazılan bütün maddeleri hayatınızda uygulamaya geçirin. Yalnızca tek bir öneriyi önemsemeniz, kredi notunuzun yükselebilmesi için yeterli bir adım olmayacaktır.

Kullanmadığınız Hesaplarla Vedalaşın

Yapmanız gereken ilk şey banka hesaplarınızı gözden geçirmektir. Kullanmadığınız bütün banka hesaplarınızı kapatmanız gerekmektedir. Ve gerekirse banka hesabınızda önceden açtırdığınız vadeli hesaplarınız, döviz hesaplarınız veya bunlara benzer hesaplarınız mevcutsa bunları da kapatmanız gerekmektedir. Yalnızca aktif olarak kullandığınız hesabınız durmalıdır.

Borçlarınızı Ödeme Vakti Geldi

Bankaların kredi kartı ve kredi çekme taleplerinde sadece daha önceden çekmiş olduğunuz kredi borçlarınızı ödeyip ödemediğinizi önemsediklerini düşünüyorsanız malesfki yanılıyorsunuz. Çünkü ödemesini yapmadığınız tüm faturalarınızdan bankalar haberdardır. Kendi adınıza kayıtlı olan bütün faturaları ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca adınıza olan diğer borçları da ödemeniz gerekmektedir.

İstikrarı Elden Bırakmayın

Eğer bir nedenden dolayı devamlı adresinizi ya da telefon numaranızı değiştiriyorsanız bankalardan olumlu puan almayı düşünmeyin. İstikrarlı olmaki bankaların önem verdiği bir noktadır. Ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Bir de fazla banka değişikliği yapmamaya dikkat etmelisiniz. Mecbur kalmadığınız sürece banka veya kredi kartı değişikliği yapmamaya özen gösterin.

Bankanıza Daha Fazla Görev Verin

Bankanız aracılığı ile ne kadar çok işlem gerçekleştiriyorsanız, bu durum sizin için o kadar artı getirecektir. Mesela faturalarınızı elden ödemek yerine, mevcut banka hesabınızdan otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bütçenizi sıkıntıya uğratmayacak şekilde, küçük meblada biraz parayı vadeli hesap açarak bankanıza yatırın. Veya bu parayla likit fon alabilirsiniz. Alışveriş yaparken nakit paranızın yerine kredi kartı kullanmaya özen gösterin.

Sık Sık Bankaların Kapısını Çalmayın

Bankalardan sürekli kredi çekme isteğinde bulunmayın. Yeni bir kredi kartı talebinde de bulunmamalısınız. Mecbur kalmadığınız sürece elinizdekiler ile bir süre boyunca idare etmeye çalışın. Bu süre zarfının en az 60 gün olması gerekir. Bilgileriniz yeniden güncellendiği zaman çok zorda kalmışsanız  tekrar kredi ya da kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Sicili Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Arsa ve Tarla İpoteği İle Kredi Başvurusu Yapılır Mı
Arsa ve Tarla İpoteği İle Kredi Başvurusu Yapılır Mı?

İpotek, kelime anlamı ile rehin bırakma ve geçici bir süreliğine el koyma anlamına gelmektedir. İpotek, özellikle de bankacılık işlemlerinin kredi...

Kapat