Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:30


Yeni bir araba, ev, tatil, eğitim veya herhangi bir gereksinim… Hayatımızın her noktasında bu saydıklarımız için nakit paraya ihtiyaç duymaktayız. Ülkemizde bu gereksinimlerimizi karşılayacak bankalar da fazlasıyla vardır. Daha çok hangi banka bizim ihtiyaçlarımız için daha fazla avantaj getiriyorsa, tercihimizi o bankadan yana yapıyoruz. Bununla beraber ülkemizde bankasına kredi borcu olan ve ödeyemediği için kredi sicili bozuk olan kişiler de fazlasıyla mevcuttur.

Türkiye’nin finansal verileri sonucuna göre, son yıllarda kredi ve kredi kartı borcu olanların oranında büyük miktarda bir artış meydana geldiği görülmektedir. Kişilerin, kendi gelirlerini dikkate almadan kredi kullanmalarından dolayı kredi sicilleri zarar görmektedir. Böylece gelecekte yararlanmak için bu bankalar ile olan finansal ilişkilerini olumsuz olarak etkilenmektedir.

Peki kredi sicili nasıl temizlenebilir?
Kredi sicili, banka ile ilişkilerinizin başladığı günden bugüne kadarki notlarınızı belirten bir karne niteliğini taşımaktadır. Herhangi bir bankadan kullanılmış olan kredinin, zamanı geldiğinde ödenmemesi veya hiç ödeme yapılmamış olması gibi durumlardan dolayı karne notu düşmektedir.

Bundan dolayı banka size ödeme yapmanız için uyarıda bulunacaktır. Kanunen tanınan doksan gün sonunda hala ödeme yapılmamışsa, yine banka tarafından ödeme evrakı belirtmiş olduğunuz adrese gönderilecek ve tekrar ödeme yapmanız bankaca talep  edilecektir. Hala ödemeye yapmıyor iseniz, bankanız telefon ile size ulaşmaya çalışarak sizden ödeme sözü almak için gayret gösterecektir. Bunda başarılı olabilmek için artık banka tarafından evraklarınız tahsilat birimine gönderilir ve yasal yollara başvurulur.

Takipte bulunan bir dosyanız mevcut ise kredi notunuz düşmeye başlamış, siciliniz zarar görmüş demektir. Bankalar için kararlar Merkez Bankası’nca verildiğinden dolayı, mimlenerek bir süre boyunca kredi kartı ve kredi gibi bankacılık ürünleri konusunda devre dışı bırakılmış olursunuz.

Kredi Sicili Kaç Yılda Temizlenir?

BDDK’nın Kredi sicili ile ilgili yayımlamış olduğu karar ile, kredi siciliniz eğer bozuk ise siciliniz beş yılda temizlenebilmektedir. Eğer borçlarınızı kapatma imkanına sahip iseniz, mevcuttaki borçlarınızın tamamını kapatmak sizin yararınıza olacaktır. Eğer düzenli bir işiniz ve geliriniz var ise maaşınızı aldığınız bankanızdan bir kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı isteğinde bulunabilirsiniz ve düzenli olarak ödemenizi yaparak puanınızı yeniden yükseltebilirsiniz. Böyle bir durum elbette ki biraz sizin zamanınızı alacaktır. Ancak gerekli görülen düzenleme bu şekildedir. Eğer kredi kartı veya KMH için bankanızdan onay çıkmıyorsa ne yazık ki sicilinizin temizlenmesini beklemekten başka bir çareniz yoktur. Sicilinizin temizlenmesi de ancak 5 yılda bir otomatik olarak gerçekleşebilmektedir.

Şunu asla unutmamalısınız ki, ödemelerini düzenli bir şekilde yapan bütün banka müşterileri, bankada mevcut olan her çeşit haktan hiç bir problem yaşamadan istediği şekilde yararlanabilmektedir. Aslına bakarsanız sicilin temiz kalması biraz da tüketicinin dikkatli davranması ile alakalı bir durum olmaktadır. Şunu da unutmayın ki tüm bankalar borçsuz müşteri istemektedirler.

 


Bir önceki yazımız olan Hibe Kredi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir