Kredi Türleri ve Kullanım Alanları

Kredi Türleri ve Kullanım Alanları
17 Mart 2018 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.

Banka denilince akıllara ilk gelen kredi kartı ve tabi ki kullanılan krediler gelir, devlet ya da özel bankalar ülkemizde sayıca oldukça fazladır. Ancak bunlarla birlikte kullanılan kredi çeşitleri de oldukça fazladır, en bilinen kredi çeşitlerinden birisi ihtiyaç kredisidir ki genelde banka müşterileri bu türü tercih eder. Belirli miktarlara kadar bankanın sağladığı koşulları bakımından en müsait kredi türüdür, sadece maaş bodronuz ve kefil sayesinde çekebilirsini ve çeşitli alanlardaki ihtiyaçlarınızda kullanabilirsiniz. Bunların dışında en sık olarak kullanılan kredi türlerinden birisi de kredi kartlarının aracı olarak kullanıldığı taksitli nakit çekimleridir. Çalıştığınız bankaya göre değişerek kullanabileceğiniz bu krediler gündelik yaşam içerisinde kullanılabilen miktarlar olarak adlandırılabilir.

Diğer kredi çeşitleri ve kullanım alanları ise biraz daha büyük meblağları kapsayan türleridir, ancak bu türlere geçmeden öncesinde sizlerle yeni türeyen ve direk olarak banka bağlantılı olmayan kredi türleri hakkında biraz paylaşım yapalım. Mobilya ve elektronik eşya kredileridir, mağazalardan taksitle almak istediğiniz mobilye veya telefon, bilgisayar gibi yüksek ücretli eşyalarda mağaza aracılığı ile kullandırılan bir kredi türüdür. Her ne kadar direk banka bağlantılı olmasa da yine de kullanılan miktar banka tarafından sağlanır ancak siz yine de taksit miktarlarını mağazaya ödüyorsunu. Çoğu zaman bu durumdan müşterilerin haberi bile olmaz sanırlar ki mağaza kendi bünyesinde taksit imkanı sunar ama durum oldukça farklı boyuttadır bu sebeple de bu tür bir alışveriş çalıştığınız mağaza ile sözleşmenizi bu doğrultuda yapmalısınız.

Ayrıca en sık kullanılan kredi türleri arasında sıfır ya da ikinci el araç alımları için geçerli olan araç kredileri vardır. İkinci el araçlar içinde kullanabilmeniz mümkündür ancak belirli yıllara kadar değişkenlik gösterebilir, daha çok sıfıra yakın araçlar için ve belirli modeller için verilirken yine araç yaşları bankalara göre değişkenlik gösterir. Faiz oranları ya da vade süreleri değişkenlik gösterse de her banka kredi kullandırdığı araç üzerine rehin şerhi işletir ve banka borcu bitene kadar da kullanım hakkı hariç diğer haklarınızı kısıtlar. Diğer bir kredi türü de yüksek meblağ olarak değerlendirebileceğimiz ev veya konut kredileridir, bu kredi türleri de bankalara göre değişir ancak standart olan koşulları her birinde geçerlidir. Örneğin yenilenen yasalar gereği artık satın alınmak istenilen evlerin bütün tutarına kredi çıkmamaktadır, peşinat gibi düşünülen yüzde yirmi beşlik kısım hariç ücrete kadar kredi kullanabilirsiniz.

Sıradaki kredi türümüz herkes tarafından bilinmese de en çok kullanılan kredi çeşitleri arasında yer alır. Bu kredi türünü daha çok çiftçiler ya da küçük yerleşim yerlerinde hayvancılık ile uğraşan kişiler daha fazla bilir, çünkü tarım destekli veya hayvancılık destekli çiftçi kredileridir. Adından da rahatlıkla anlaşılabileceği gibi toprak mahsülleri için veya hayvan kapasitelerinin artırılması için kullandırılan bir kredidir, tabi öekebilmeniz içinde herşeyden önce hayvan kayıtlarınızın ya da çiftçi kaydınızın olması gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Kolay Kredi Veren Bankaların Aslında Bilinmeyen Diğer Yüzü başlıklı makalemizde güncel bilgiler verilmektedir.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi notum minimum kaç olursa rahat kredi kullanabilirim? Kredi notu düşük olanlara daha kolay kredi veren bankalar hangileri? Bankalar kredi notu haricinde hangi...

Kapat