Kredilerde Düşük Faiz Oranları Yanıltıcı Olabilir

Kredilerde Düşük Faiz Oranları Yanıltıcı Olabilir
10 Mart 2018 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.

Devlet destekli bankalarda ya da özel bankalarda kendi sermayelerine ve müşterilerinin sayısına bağlı olarak değişkenlik gösteren özelliklerden birisidir faiz oranları, her ne kadar alt ve üst sınır olarak sayılar belirlense de bankalar bu rakamların altına inemez ya da çıkamaz ama arada kalabilen sayılarda faiz oranı ile kredi kullandırabilir. Her zaman için bütün bankalar arasında büyük rekabetler söz konusudur özelliklede yüklü miktarda nakit para yatırmak isteyen ya da köklü şirketlerin bankacılık işlemlerini yapmak isteyen bankalar özel müşterilerine daha fazla özen gösterir.

Bankalardaki kredilerde düşük faiz oranları genel olarak kaymak tabaka olarak bilinen zenginler için değil orta kesim halk için uygulanır ki bu bazı durumlarda kişilerin işlerini görmeye yarar. Ancak çoğu durumda yanıltıcı olabilmektedir, bu bakımdan kredi çekerken bütün koşulları dikkatli dinlemeli ve mümkünse sözleşmenizin bir nüshasını edinmelisiniz. Çünkü sizleri borçlandırmak için ve ilgiyi kendilerine çekmek için önceki aylarda düşük olarak tuttukları faiz oranlarını ilerleyen vade sürelerinde diledikleri şekilde yükseltebilme hakkına sahip olabilirler. İlk etapta müşteriye karlı gelen faiz oranlarının değiştirilmesi hemen her bankada rastlanılır, albenisi olsa da yeküne vurulduğu zaman geri ödeyeceğiniz meblağlar oldukça yüksek rakamlara çıkabilir. Genel olarak çektiğiniz miktar ve tabi ki vade sayısı faiz oranını etkiler ancak taşıt ya da konut kredisi olarak çekilmesi de faiz olayına farklı boyut kazandırır.

Yani bankaların kendi müşterilerine kolaylık ve çeşitli imkânlar sağladığı doğrudur ancak hiçbir banka uzun vadede kar sağlamayacağı bir kampanya ya da promosyon yapmaz bunu da sakın unutmayın. Bu kanaatten ve ortada banka mağduru olarak gezinen çoğu kişiden de anlayabileceğimiz üzere kredilerde düşük faiz oranları yanıltıcı olabilir. Herkesin ihtiyaç duyduğu rakamlar değişebilir ve tabi ki kişilerin bankalar ile olan geçmişleri söz konusu olduğunda da bankanın kişilere karşı tavrı değişebilir. Önceleri belirli bir işyerinde sabit çalışanlara kolaylıkla verilen krediler artık biraz daha zor koşullara sahiptir, şimdiki sistemde bankalar sizlerin hakkında daha fazla kişisel bilgiye sahip olabiliyorlar.

Örneğin icralardaki dosyalarınızın varlığı, diğer banka ya da kurumlar ile yaşanılan istenilmeyen borç ödememe ya da gecikme gibi durumlar sizin aleyhinize sonuçlar çıkartmaktadır. Evet, kredilerde düşük faiz oranları yanıltıcı olabilir ancak kişilerde çoğu zaman bu durumu kötü niyetle kullanma girişimlerinde bulunmaktadır. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak adına aracı olarak görülen yetkili kuruluşlar hem bankaların hem de müşterilerin haklarını gözetmek amacı ile ortak kurallar koyar ama yinede bankalar kendi içlerinde ve müşterilerinin de banka durumlarını göz önünde bulundurarak kuralları esnetebilmektedir. Müşteri açısından düşünüldüğünde de aslında her ne kadar kredi başvurusu onaylanmayan kişiler kızsa da bankaların bu uygulamaları haklıdır. Düzenli borcunu ödeyen bir kişi ile düzensiz ve sorunlu bir müşterinin güven seviyesi elbette eşit olamaz.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi İçin Ön Onay Almak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Kartının Getirileri

Aktif çalışma hayatında yer alan kişi sayısının artması ile birlikte bankaların sağladığı kolaylıklar arasında en sık kullanılan ve nakit para...

Kapat