Kullanılan Krediler Kabusunuz Olmasın

Kullanılan Krediler Kabusunuz Olmasın
20 Mart 2018 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.

Banka işlemlerine ve bankalardan kullanılan kredilerin artmasına bağlı olarak yaşadığımız günlerde yeni kavramlar ortaya çıkmıştır ki en sık duyulanlar arasında banka mağduru veya kredi mağduru gibi kelimelere rastlamamızda mümkündür. Aslında bankaların kişilere yaptığı herhangi bir olumsuzluk yoktur ancak haklarını biraz fazlaca gözetmeleri ve talep etmeleri durumundan kaynaklı olarak kişileri etkilemesi söz konusudur. Ama yine de bankalara bu fırsatı verenler bizzat kendileridir, yanlış takip edilen strateji ve kişilerin sağlanan paraları yanlış kullanması ile kullanılan krediler kâbus olabilmektedir. Çekilen kredilerde yapılan en büyük yanlış ve hatalar aslında karşılıklıdır, bankaların gerekli açıklamaları eksik olarak yapması ve kişilerinde ihtiyaç halinde başvurdukları kredilerin faiz oranları veya vadeleri gibi durumları hesaplamadan işe koyulması mağduriyeti ortaya çıkaran durumlar arasındadır. Tamam elinize toplu para geçmesi halinde maddi açıdan bir rahatlama yaşanır ancak geri ödemesi gibi ileriki dönemleri etkileyen unsurlarda size bağlı olarak etkilenmektedir.

Bazı durumlarda tüzel bir kişi olan bankalar inisiyatif kullanarak müşterilerini mağdur etmemek adına çeşitli kolaylıklar ve imkanlar sağlar, ancak yine de bazen olumsuz gelişen durumlar halinde karşılıklı sıkıntılı zamanlara geçilir. Özel sektör alanında ya da esnaf olarak görev yapıyorsanız eğer kredi taksitlerinizin miktarlarının ayarlanmasını gelirinize bağlı olarak yaptırmalısınız, böylece herhangi bir gelir sağlamama durumunda minimum düzeyde bile olsa yapacağınız ödemeler sizin için bankaya karşı olumlu görüşler sağlayacaktır. Bu şekilde yapılabilen basit birkaç plan sayesinde artık kullanılan krediler kâbus olmasın, tamam herkes bir ekonomist seviyesinde bilgiye sahip olmayabilir ancak biraz planlı para harcamak için ya da birkaç ay sonrasını düşünebilmek için bu seviyede bir eğitime gerek duyulmaz.

Kredi çekerken öncelikle ihtiyacınızı belirleyin ki para amacından başka bir yere kullanılmasın ayrıca bankalar arasında yapacağınız küçük bir kıyaslama ile en düşük faiz oranlarını yakalamanız kaçınılmaz olur. İhtiyacınız olan miktardan fazlasını talep etmek size ekstra kazanç sağlamadığı gibi ödeyeceğiniz taksit tutarları ve sürelerini de etkiler. Buda sizi zorlayan başka bir süreç haline gelir, kredi taksitlerinizi aylık harcamalarınızın belirlenmesinden sonra ayarlamanız daha mantıklı olacaktır. Böylece rutin giderlerden kısıtlama yapılmadan bankaya olan borcunuzu ödemeniz mümkün olacaktır.

Kullanılan krediler kâbus olmasın derken bankalara karşı olan davranışlarınız ve tavırlarınızla ilgili olarak bahsetmiyoruz elbette, netice bankalar sizlere verdikleri kredilerin geri ödenmesi ile sizlere karşı iyi niyet içerisinde olurlar. Ancak sizin düşmanınız olmadığı gerçeğini de kabul etmekte fayda var, yeri geldiğinde maddi sıkışıklıklarda yakınlarımızdan önce bankalarının kapısına gitmekteyiz. O halde düzenli olarak borçlarımızın ödenmesi bizlere herkesin gözünde olduğu gibi bankalar nezdinde de artı puanlar kazandırmaktır. Aylık borç ödeme çizelgenizde daima önceliği bankalara olan kredi ya da kredi kartı borçlarınıza verirseniz sıkıntılı atlatacağınız süreci oldukça rahat bir şekilde geçirebilmeniz mümkün.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Yapılandırmasının Kredi Notuna Etkileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Kartı İle Taksitli Avans Çekimi
Kredi Kartı İle Taksitli Avans Çekimi

Banka müşterisi olup da kart sahibi olmayan ender birkaç insan vardır, hatta bazen kişiler sırf kredi kartı alabilmek için bile...

Kapat