Öğrenci İçin Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Öğrenci İçin Banka Hesabı Nasıl Açılır?
3 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.

Bilindiği gibi bankalardan hesap açabilmek için bazı şartları taşıyor olmanız gerekir. bu şartlardan bazıları 18 yaşını doldurmuş olmanız veya ikametgah adresinizin tam olarak belli olmasıdır. 18 yaş sınırını aşmış olmanız ve herhangi bir ikametgâh adresinizin olması bankalardan hesap açabilmenizin önünü açmaktadır. Lakin bankalardan hesap açma esnasında olmasa da bankalar, hesaplar için yıllık aidat alabilmektedirler. Bununla birlikte EFT ve Havale gibi işlem ücretleri de özellikle öğrenciler için masraflı olabilmektedir. Ancak öğrencilerin hiçbir ücret ödemeden ve ekstra masrafa girmeden öğrenci banka hesabı açması mümkündür. Bizler de öğrenci banka hesabı nasıl açılır diye merak edenler için bu yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

Öğrenci Banka Hesabı Açmak

Öğrenci banka hesabı açmak için öğrenci belgenizin mutlaka yanınızda getirmelisiniz. Bununla birlikte ikametgah belgeniz ve kimliğiniz de yanınızda olmalıdır. Öğrenci belgesi nereden alınır diye merak edenler için; öğrenci belgelerinin öğrenim gördüğünüz kurumun öğrenci, işlerinden alınabileceğini hatırlatalım. Eğer böyle bir imkanınız yok ise E-devlet üzerinden de öğrenci belgesi alınabileceğinin altınız çizelim.

Öğrenci belgeniz, ikametgah belgeniz ve T.C kimlik kartınızı yanınıza alarak hesap açtırmak istediğiniz bankaya gidin. Hesap işlemleri, bankaların bireysel müşteri hizmetlerinden açıldığını hatırlataraktan, bankanın bireysel müşteri hizmetlerine bir sıra alın. Sıranız geldiğinde bireysel müşteri hizmetleri görevlisi, sizlere öğrenci banka hesabı için bir takım evraklar doldurtacak ve imzalattıracaktır. Öğrenci belgesi ile başvurduğunuz bu öğrenci banka hesabındaki tüm işlemlerinizde hiçbir şekilde kart aidatı ve diğer işlem ücretleri kesilmeyecektir.

İnternet Bankacılığında Öğrenci Hesabı

İnternet bankacılığı bilindiği gibi birçok işleminizi online olarak gerçekleştirebileceğiniz bir bankacılık işlemidir. Öğrenci hesabı açtırırken internet bankacılığını istediğiniz görevliye söylediğiniz takdirde T.C kimlik numaranızla birlikte sizler bir şifre verilecektir. Aldığınız şifre daha sonra kendi belirleyeceğiniz şifre ile değişmelidir. Sonrasında sahip olduğunuz internet bankacılığı ile öğrenci banka hesabınızdan tüm işlemleri online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Öğrenci Banka Kartım Ne Zaman Elime Ulaşır?

Öğrenci banka hesabı açtırdıktan sonra sizlere hemen bir banka kartı verilmiyor. Bu konuda öğrenci banka hesabı açtırdım kartım ne zaman gelir? Diye merak edenlerin, öğrenci hesabı açtırdığı bankanın prosedürleri doğrultusunda banka kartlarının eline ulaşacağını belirtmek gerekir. Rekabetin en yüksek seviyede yaşandığı bankacılık sektöründen kart teslimi de son derece önemli bir rekabet haline gelmiştir. Her ne kadar bankadan bankaya kart teslim süresi değişiklik gösterse de hemen hemen tüm bankalar ortalama 1 hafta ile 10 gün arasında banka kartlarını bulunduğunuz iş veya ev adresiniz göndermektedir.

Sahip olduğunuz öğrenci banka hesap kartı ile para yatırabilir veya para çekebilirsiniz. Bunların dışında faturalarınızı dahi ödemeniz mümkündür. Online internet bankacılığı ile de daha çok işlem yapmanız mümkün olacağından, zaman kaybetmeden bankanın internet bankacılığı uygulamasını indirebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Borçlu Kredi Kartını İptal Etmenin Kolay Yolu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Neden Önemlidir?

Bankalardan kredi çekebilmeniz için birçok şartı taşıyor olmanız gerekir.  Bu şartların en önemli olanlarından biri de kredi notudur. Bankalar, müşterilerine kredi...

Kapat