Öğrenciler Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Öğrenciler Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?
25 Mart 2018 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.

Kredi kartları bilinçli kullanılırsa, oldukça faydalı bir alışveriş yöntemidir. Özellikle öğrenciler kredi kartı kullanımda daha dikkatli olmalıdır. Çünkü düzenli aylık geliri olmayan öğrencilerin, bilinçsiz yapacakları her harcama bütçelerine zarardır. Kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir;

1. Yapacağınız harcamaları belirlemiş olduğunuz kredi kartının limitine göre değil, kendi aylık gelirinize paralel olarak harcayın. Öğrenciler sabit aylık gelirleri olmadığı için limitin belirlenmesi konusunda oldukça esnek davranmakta. Ancak ebeveynlerinden her ay düzenli aldıkları harçlıklara göre kendilerine ortalama bir bütçe belirleyerek, harcamalarını bu doğrultuda yapabilirler.

2. Kredi kartı başvurusu yaparken sözleşmeyi dikkatlice okuyun. Öğrencilere yönelik verilen kredi kartlarında bazı özellikli maddeler vardır. Bu maddeleri dikkatlice okumanız ilerde herhangi bir sorun yaşamanıza engel olacaktır.

3. Hesap özetini her ay detaylıca inceleyin. Eğer ay sonunda herhangi bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız yaptığınız harcamaları kontrol edin.

4. Kredi kartlarının öğrencilere yönelik avantajlarını ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullanmalısınız. Bazı bankalar genellikle daha çok gençlerin çok harcama yaptığı yerlerde dev kampanyalar yapıp öğrencilerin para harcama isteğini açığa çıkarmaktadır.

5. Kredi kartınızın borcunu yalnızca asgari ücret tutarını ödeyerek kapatmayın. Bu durum birkaç ay sonra, daha büyük bir borçla karşı karşıya kalmanıza yol açabilir. Kart ödemelerinizi yaparken borcun tamamını kapatmaya özen gösterin.

6. Hesap kesim tarihinizi sizin için en uygun olan bir tarihi hesaplayarak seçmeye dikkat edinSon ödeme tarihi gibi hesap kesim tarihi de öğrenciler için oldukça önem arz etmektedir. Yapacağınız alışverişi bu tarihe göre ayarlamanız sizi maddi anlamda rahatlatacaktır.

7. Ödemelerinizi son ödeme tarihinden önce gerçekleştirin. Böylece uzun vadede kredi notunuz artar ve size ödeme alışkanlığı kazandırır.

8. Kredi kartınızı küçük harcamalar için kullanmamaya dikkat edin. Nakit paranız varken anında yapabileceğiniz ödeme yerine sırf nakit taşımamak için kredi kartı kullanmak sizin kredi kartı bağımlısı olmanıza neden olur.

9. Alışverişlerinizde sürekli taksitli yapmayın. Çünkü taksit ile yapılan alışverişler ödeme gücünüzü zorlayarak, sizi kısır bir döngüye götürmektedir. Uzun vadeli taksitlerden kaçınmalısınız.

Kredi Kartı Güvenliği

Kredi kartları artık günlük hayatın vazgeçilmez bir unsuru durumuna ulaşmıştır. Kredi kartları birçok avantajı olsa bile teknolojinin gelişmesi kredi kartlarının güvenliğini sağlamayı bir o kadar zor bir hale getirdi. Kredi kartı güvenliğini sağlamak için, internetten online alışveriş yaparken kişisel kart bilgilerinizi paylaşacağınız sitenin güvenilir olup olmadığı konusunda dikkatli olmalısınız. Kredi kartınıza belirlediğiniz şifreler, evlilik yıl dönümü, doğum günü gibi kolay bulunabilecek şifreler olmamalıdır ve şifrenizi kimseyle paylaşmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Kartı Puan Türleri
Kredi Kartı Puan Türleri

Kredi kartı puan türleri Kredi kartı puan ve millerin TL karşılığı Puan ve miller ile alışveriş Kredi Kartlarının Kazandırdıkları Puan Türleri Her...

Kapat