Sanal Kart Nasıl Kullanır?

Sanal Kart Nasıl Kullanır?
29 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 3 kez okundu.

Sanal kart sayesinde internet üzerinde daha güvenilir bir alışverişler yapabilirsiniz. İnternet üzerinden yapılabilen alışverişlerin giderek artması büyük kolaylıklar sağlamakla beraber aynı zamanda farklı güvenlik problemlerinin ortaya çıkmasına da sebep olmuştur. Büyük veya küçük miktarda tutara sahip olan alışverişleriniz sonrasında kredi kartı bilgilerinizin çalınması büyük bir maddi zarar yol açabiliyor. Bütün bu olumsuzlukların önlenebilmesi için son zamanlarda birçok kişi tarafından tercih edilen sanal kartlar; tek kullanımlık kullanılabilen kartlar olarak hayat kurtarıcı bir çözüm olmaktadır. Harcamalarınız ve alışveriş tutarınız kadar yükleme yaparak tek seferlik kullanabileceğiniz sanal kartlar tamamen güvenilir bir şekilde web üzerinden alışveriş yapabilmenizi sağlıyor.

Normal kişisel hesaplarınızın olduğu kartları kullanmak yerine, internet alışverişlerinizde bu tek kullanımlık kartları kullanarak rahat edebilirsiniz. Bilgilerinizin istenmeyen kişiler tarafından kopyalanması, çekim yapılması veya korsan kişilerin yapmaya çalışacağı ek alışverişleri önleyebilmek için kullanabileceğiniz sanal kartlar günümüzde bütün alışveriş mağazalarında kullanılabilmektedir.

Kötü niyetli kişilerin yeni yöntemler kullanarak kişileri mağdur etmesi nedeni ile, bankalar da kişilere yeni ürünler geliştirerek sunmakta ve kolaylıklar sağlamaktadır. Her yıl milyonlarca kişinin mağdur olduğu sanal alışverişlerinde sizler bu riski almak istemiyorsanız ve güvenilir bir şekilde çevrimiçi alışveriş yapabilmek istiyorsanız sanal kart kullanmaya başlayabilirsiniz. Sanal kartlar, web üzerinden yapacağınız alışverişlerinizde çok basit bir uygulamaya dayanarak çalışmaktadır.

Herkesin kullanabileceği kolaylık ile işlemektedir. Mesela, 200 TL miktarında bir alışveriş yapacağınızı düşünelim. Bu durumda banka şubeleri, telefon bankacılığı hizmetleri veya web bankacılığı hizmetlerini kullanarak sahip olduğunuz mevcut ana kredi kartınızdan 200 TL tutarında sanal bir limit oluşturuyorsunuz. Bu limit kartınıza yüklendikten sonra sanal web ortamında yalnızca 200 TL tutarında olan alışverişinizi güvenilir bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Sanal Kart Bonus Puan Kazandırır mı?

Sanal kartlarda aynı zamanda kredi kartlarında olduğu gibi birçok taksitlendirme seçenekleri mevcuttur. Kredi kartınızın alışverişlerden sonra sunduğu kampanyalar ve bonus puanlardan  sanal kart kullanarak alışveriş yaptığınız günlerde yararlanabilirsiniz. Bankanızın kredi kartınıza sunduğu tüm bonus puanlar ve kampanyalar sanal kart alışverişlerinizde geçerli olmaktadır.

Sanal kartın içerisinde yer alan limitiniz bittiğinde, kartınız  devre dışı kalacağı için kendinizi tamamen güven altına almış olursunuz. Böylece sanal kart kullandığınız durumlarda şahsınıza veya kartınıza ait bilgileriniz başka kötü niyetli kişilerin eline geçse dahi sizi herhangi bir zarara uğratamazlar. Çünkü sanal kartlar tek kullanımlık olan limitli bakiyeye sahip sınırlı olan kartlardır.

Sanal kart harcamalarınız için ayrı bir hesap özeti ise gelmemektedir. Bu kart ile yaptığınız tüm alışverişlerinize ait olan ödemeler ana kredi kartınıza ait olan borçlarınıza yazılır ve ekstreye yansıtılır. Sanal kart tamamen hayali bir karttır. Fiziksel olarak herhangi bir özelliği bulunmamaktadır. Bu sebeple sanal kartı pos cihazı kullanılan mağazalarda kullanamazsınız.

 

Bir önceki yazımız olan ATM’de Şifreyi 3 Kez Yanlış Girersem, Ne Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Krediden Sigorta ve Masraf Almayan Bankalar

Ülke toplumu olarak, birçok noktada krediye ihtiyaç duymaktayız. Ancak kredi çekerken bazı noktalara bilhassa özen gösteriyoruz. Bu konulardan biri de...

Kapat