Taşıt Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Taşıt Kredisi Özellikleri Nelerdir?
11 Mart 2018 tarihinde eklendi, 9 kez okundu.

Önceleri sadece maaş çekmek, para yatırmak ya da döviz alıp satmak gibi işlemler için kullanılan bankalar müşterilerinin rahatlığı ve kendi çıkarları da doğrultusunda kredi kartı veya çeşitli ihtiyaçlarınızın karşılanabilmesi için kredi seçeneklerini de potansiyel müşterilerine sunmaktadır. Günümüzde hemen herkesin bir kredi kartı ya da bankaya bağımlı bir kredisi mutlaka vardır, en sık tercih edilen kredi türleri arasında da elbette taşıt kredisi de yer almaktadır. Hangi banka ile çalışıyorsanız çalışın her birinde çeşitli özelliklerle birlikte taşıt kredilerini de bulabilmeniz mümkündür.

Maaş aldığınız veya daha önce bir geçmişinizin olduğu banka size krediler konusunda daha fazla yardımcı olabilir ama diğerlerine göre faiz oranları veya vade sayılarında farklılıkları olabilir. Taşıt kredisi özellikleri nelerdir diye soracak olursak da, birkaç madde ile biraz daha detaya inebilmemiz mümkündür.

  • Alacağınız kredinin özelliği öncelikle satın alınmak istenilen aracın trafiğe çıkış yılı ile doğru orantılıdır. Şöyle ki sıfır araç alımlarında farklı ikinci el araç alımlarında farklı özelliklere sahiptir,
  • Ayrıca faiz oranları ve elbette ki vade süreleri de bankalara ve sizin ödeme gücünüze göre değişebilir ancak bankalar arası belirlenen maksimum vade süresi 48 ay olarak belirlendiğinden fazlasının talep edilmesi mümkün değildir,
  • Elbette her bir banka için geçerli olan başlangıç faiz oranları aynı olsa da bu durum yine sizin seçeceğiniz ödeme planına göre artış gösterebilmektedir.

Satın alacağınız aracın yaşına bağlı olarak istenilen evraklarda değişlikler olabilir örneğin ikinci el araç için çekilecek kredilerde aracın ruhsatı istenirken sıfır araçlarda bayiden alacağınız fatura yeterli olacaktır. Ancak her iki durumda da banka kendini garantiye almak için satın alınan araç üzerine bankaya olan borcunuz bitesiye kadar rehin şerhini aracın ruhsatına işletir. Buda kısaca şu manaya gelir banka borcunuz bitesiye kadar araç üzerinde kullanım hakkınız hariç olmak kaydıyla hiçbir hak talep edemezsiniz ve aracın her türlü satışını yapamazsınız demektir. Elbette bankalarda kendilerini garanti altına alarak müşterilerine kolaylıklar sağlar, belirli oranlardaki faizler karşılığında size verdikleri ücretin fazlasını alırlar buda bankaların para kazanma yöntemidir denilebilir.

Taşıt kredisi için bankanıza başvuruda bulunmadan önce piyasa araştırması yapılmasında fayda vardır, eğer ikinci el bir araç almayı düşünüyorsanız ve ihtiyaç duyduğunuz miktar daha az bir kısımsa bu gibi durumda ihtiyaç kredisi olarak başvurulması daha da mantıklı olabilir. Çünkü genel olarak bakıldığında taşıt için istenilen kredilerden daha düşük faiz oranlarına sahip olan ihtiyaç kredilerinin kullanımı kişinin yararına olabilir. Böylece hem aracınız üzerinde banka hak iddia edemez hem de daha az miktarda faiz ile birlikte borçlanma gerçekleşmiş olur. Tabi yinede karar sizin bütçenizi zorlamadan ve tek bir yere borçlanarak da araç satın alma imkânı ile de direk banka kredisine başvurulabilir.

 Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kredilerde Düşük Faiz
Kredilerde Düşük Faiz Oranları Yanıltıcı Olabilir

Devlet destekli bankalarda ya da özel bankalarda kendi sermayelerine ve müşterilerinin sayısına bağlı olarak değişkenlik gösteren özelliklerden birisidir faiz oranları,...

Kapat