Vadesiz Hesap Açarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Vadesiz Hesap Açarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
27 Mart 2018 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.

Vadesiz hesap açmak isteyenler için her bankanın bu hizmeti sunduğunu belirtebiliriz. Ancak vadesiz hesap açarken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de banka seçimidir. Hemen hemen her bankanın vadesiz hesap hizmetleri aynı olsa da sunmuş olduğu avantajlar bakımından birtakım farklılıkların olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de yapacağınız bankacılık işlemlerinde uygulanan faiz, komisyon ve hesap işletim ücreti gibi konularda banka seçiminin önemi daha da artmaktadır. Buna dikkat ederek, açmış olduğunu vadesiz banka hesabınızda daha az masraflı bir bankacılık deneyimi yaşayabilirsiniz.

Günümüzde artık çok sık görülmese de bazı bankalardan vadesiz hesap açmak için teminat vermeniz gerekebiliyor. 5-10 TL gibi teminatlar isteyen bankalardan hesap açıp açmamayı düşünebilirsiniz.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise, açmak istediğiniz banka hesabının kullanım amacıdır. Eğer para yatırma ve çekme gibi ATM ya da şubelerden işlem gerçekleştirme amacınız var ise, bulunduğunuz bölgede hangi bankanın ATM’si ya da şubesinin olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde yetersiz banka ATM’si ve Şubesinin olduğu bir bölgede açmış olduğunuz vadesiz hesap, sizlere yeterli düzeyde bankacılık işlemi yapmanızda kısıtlı bir hesap olacaktır.

Banka Vadesiz Hesapta Neler Yapılabilir?

Bankalardan açacağınız vadesiz hesaplar üzerinden birçok işlemi gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Öncelikle açmış olduğunu vadesiz banka hesabını bir cüzdan olarak düşünebilir ve birikimlerinizi bu cüzdanda muhafaza edebilirsiniz. Çalınma ve kaybolma gibi risklerin olmadığı vadesiz hesaplar ile üzerinizde nakit taşıma zorunluluğuna da çare bulabilirsiniz. Bunun en büyük avantajı ise, hesap açtıktan sonra elinize geçecek olan banka kartlarıdır. Alacağınız banka kartı ile hesabınızdaki paraları alışverişlerde banka kartı ile harcayabilirsiniz. Böylelikle hem daha pratik hem de daha güvenli bir alışveriş deneyimi yaşayabileceksiniz. Banka hesap kartı ile ATM’lerde anında para çekebileceğinizi de hatırlatmak gerekir.

Açmış olduğunuz vadesiz hesabınız ile internete bankacılığı üzerinden birçok işlemi de gerçekleştirebilirsiniz. Bankalarınızın sunmuş olduğu imkanlar dahilinde fatura, vergi, eğitim sigorta ödemelerinizi yapabilir veya TL yükleyebilirsiniz. Ayrıca şans oyunları vs. gibi ekstra hesaplarınıza da para aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bu ödeme talebinizi otomatik ödeme talimatı ile vererek hiç uğraşmadan aylık ödemelerinizi de yapabilmeniz mümkündür. Hesap bakiyenizin yeterli olduğu zamanlarda ödemeleriniz otomatik olarak gerçekleşir ve sizler sadece hesap kontrolü ile meşgul olacaksınız.

Vadesiz banka hesapları, bankaların sunmuş olduğu avantajlar doğrultusunda hayatınızı son derece kolaylaştıracak bankacılık ürünleri arasından en çok tercih edilen sistemlerdir.

Bir önceki yazımız olan Vadeli Hesap Nedir, Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
En Avantajlı Kredi Kartı Hangisi?

Bazen nakit para yerine geçen ve bazen de mağazaların yapmadığı taksit olanaklarını bizlere sunan doğru kullanıldığı takdirde çok işimize yarayan kredi...

Kapat